Vůdce SS Trump schválil kybernetický útok na íránské systémy řízení raket

TEHERÁN | List Washington Post napsal s odkazem na informované zdroje, že vůdce Spojených států (SS) Donald Trump schválil útočné kybernetické operace na íránské počítačové systémy, které jsou používány na odpalování raket. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

DJT podepisuje | repro: robotbutt.com

Podle slov dvou zdrojů, kybernetické útoky byly zahájeny kybernetickým velením SS ve čtvrtek večer. Operace byly připraveny předem, trvalo to týdny nebo dokonce měsíce, píší noviny. Pentagon navrhl tato opatření hned po útoku na ropné tankery v Ománském zálivu, ze kterých viní Írán, avšak na palubě jednoho z tankerů se našel úlomek americké rakety.

Tato varianta reakce na incident s americkým dronem, který byl sestřelen íránskými vojáky, souvisí prohlášeními Trumpa o tom, že si Washington nepřeje, aby jeho odvetná reakce způsobila v Íránu oběti na lidech, píše agentura.

List připomíná, že jde o první případ reálného kybernetického útoku SS po zřízení letos v květnu kybernetického velení, které bylo předtím jednotkou nižší úrovně. V roce 2018 podniklo operaci proti petrohradské Agentuře internetových průzkumů, kterou SS obvinily ze zásahu do amerických voleb.

Agentura Associated Press informovala dříve s odkazem na společnosti ve sféře kybernetické bezpečnosti, že Írán údajně také zvýšil v poslední době počet útočných kybernetických operací proti americké vládě a kriticky důležitým objektům infrastruktury SS.