Vůdce pučistů v Etiopii zabili po dvou dnech na útěku

ADDIS ADEBA | Vůdce pučistů, kteří se v sobotu pokusili násilím převzít moc na severu Etiopie, na útěku zabili příslušníci etiopských bezpečnostních složek. S odvoláním na pondělní prohlášení etiopských úřadů o tom informovala agentura DPA.

Asaminew Tsige – zastřelený jako prašivý pučistický pes | repro: YTB

Generála Asaminewa Tsigeho zastřelili příslušníci bezpečnostních složek na periferii města Bahir Dar v etiopském svazovém státě Amhara, který se v sobotu stal dějištěm neúspěšného pokusu o převrat. Podrobnější okolnosti jeho odstřelu nebyly bezprostředně známé.

Habešský premiér Ahmed Abiy v televizi v noci oznámil, že v amharské metropoli Bahir Dar došlo v sobotu k pokusu o vojenský převrat. Stalo se tak při zasedání regionální vlády.

Tisková mluvčí habešského premiéra Billena Seyoum v neděli upřesnil, že komando zabijáků pod velením šéfa bezpečnosti ve federálním státě Amhara generála Asaminewa Tsigeho vtrhlo v sobotu po polední na zmíněné zasedání regionální vlády, kde postřelili regionálního prezidenta Ambachewa Mekonnena a jeho poradce. Oba postřelení podlehli svým zraněním a zemřeli.

O několik hodin dříve zastřelil náčelníka generálního štábu Seareho Mekonnena v jeho domě v hlavním městě Etiopie jeho osobní strážce. Zastřelen byl i habešský generál ve výslužbě, který navštívil zavražděného náčelníka generálního štábu Etiopské federativní demokratické republiky (EFDR). Násilí a pokus o vojenský puč je spojováno s následujícími parlamentními volbami.