Na čečenského prezidenta Ramzana Akhmadoviče Kadyrova chtěl IS spáchat atentát

GROZNYJ | Teroristická organizace Islámský stát (IS) se v noci na pondělí přihlásila k odpovědnosti za útok nožem, jehož terčem se v neděli stala dvojice příslušníků bezpečnostních složek hlídkujících v blízkosti rezidence prezidenta Čečenské republiky v metropoli Groznyj. S odvoláním na institut SITE, monitorující činnost teroristických organizací, o tom informovala agentura AFP.

Ramzan Akhmadovič Kadyrov

Útočníkem byl Čečenec narozený v roce 1997. Policie ho zastřelila na místě jako prašivého psa. Bližší podrobnosti zatím nejsou známy.

Stav při útoku zraněného policisty je vážný, ale jeho život není ohrožen. Stav druhého člena hlídky, příslušníka Národní gardy, je stabilizovaný, informovala rozhlasová stanice Echo Moskvy.

Islámský stát ve svém prohlášení uvedl, že pachatel útoku se dostal až ke dveřím prezidentské rezidence tyrana Ramzana Kadyrova a tam z automatické zbraně postřelil několika příslušníků policie.


Ramzan Akhmadovič Kadyrov spolu s otcem Achmatem Abdulchamidovičem Kadyrovem na základě provokací CIA a za podpory Spojených států v první čečenské válce válčili s Ruskou federací.
V rámci druhé čečenské války se Ramzan Akhmadovič Kadyrov dohodl s Vladimirem Vladimirovičem Putinem na ukončení války a vyhlášení Čečenské autonomní republiky.
CIA se s tím nikdy nesmířila a po vytvoření IS se stále snaží rozpoutat třetí čečenskou válku. Čečensko je islámskou republikou.