Ukrajině dochází plyn

KYJEV | Na Ukrajině ztroskotalo několik tendrů, po kterých měl být nakoupen plyn. Zásoby plynu v podzemních zásobnících postačí už jen na pár týdnů. O katastrofálním stavu informovala společnost Ukrtranzgaz. Varovala vedení země, že existuje nebezpečí vzniku mimořádné situace celonárodního rozsahu, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ilustrační snímek: pxhere.com

Jak píše slovenský deník, tak Ukrtranzgaz uvedl, že od července po prosinec minulého roku se neuskutečnilo 12 aukcí, během nichž se plánovalo nakoupit plyn. Ani jeden dodavatel nedal další nabídky. Společnost vysvětlila hrozivý stav tím, že v Ukrtranzgaze je obrovský nedostatek plynu a došlo ke zpoždění plateb, čímž byly porušeny stávající dohody s dodavateli.

V současnosti v podzemních zásobnících Ukrtranzgazu zůstalo už jen 152 milionů m³ plynu, přičemž měsíční spotřeba země dosahuje 240 milionů m³ plynu.

Někteří dodavatelé jsou ochotni dodat v průběhu léta 190 milionů m³ plynu (což Ukrajině nepostačí ani na měsíc), ale pouze v tom případě, pokud Kyjev splatí dluhy. V současnosti Ukrtranzgaz dluží dodavatelům přibližně 4,1 miliardy hřiven (téměř 3,584 miliardy korun).

Ilustrační snímek

Mnozí ukrajinští novináři a opoziční politici poukazují na to, že vedení země a společnosti Ukrtranzgaz se chlubí, že Ukrajina už 3 roky neodebírá ruský plyn, což vůbec není pravda.

Dokonce i na titulní straně portálu Ukrtranzgazu „svítí“ hrdé heslo, že společnost již 3 roky neimportuje ruský plyn. Ukrajina importuje pouze ruský plyn – reverzem z Evropské unie, ale to nic nemění na skutečnosti, že je to tentýž ruský plyn, za který však evropským partnerům Ukrajina platí více peněz, než Rusku.

„Svou ‚geniální‘ taktikou v politické a hospodářské oblasti předešlé a současné vedení Ukrajiny fakticky dotlačilo krajinu ke krachu,“ uzavírá redaktor slovenského deník Eugen Rusnák.

Pravá tvář nacistické Ukrajiny