NASA potvrdila existenci metanu na Marsu

WASHINGTON | Národní úřad Spojených států (SS) pro letectví a kosmonautiku (NASA) na svém portálu potvrdil, že v atmosféře Marsu byl objeven metan. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Mars | repro: Sputnik ( NASA/JPL/University of Arizona)

Dříve byla s odkazem na deník The New York Times zveřejněna zpráva, že vozítko NASA na Marsu ve středu objevilo překvapivě vysoký obsah metanu v atmosféře planety. Dostalo instrukce ohledně dalšího průzkumu. Objev může svědčit o tom, že se na planetě vyskytují mikroorganismy.

„Vozítko NASA Curiosity učinilo tento týden na Marsu velký objev. Největší obsah metanu za dobu měření během této mise, asi 21 miliardových částic. Jedna miliardová částice znamená, že metan tvoří jednu miliardovou část vzduchu na Marsu,“ praví se ve zprávě NASA.

Dále se uvádí, že život mikroorganismů je závažným zdrojem metanu na Zemi, avšak metan může také vzniknout v důsledku vzájemného působení vody a kamene.

Odborníci NASA sdělili, že jejich vozítko nemá zařízení na zjištění zdroje metanu, proto se zatím nedá zjistit, jestli má biologický, nebo geologický původ, a také, jestli je „starý“ anebo „současný“.

Foto z Marsu pořízeno Curiosity: NASA (JPL-Caltech)


Tým Curiosity zjistil přítomnost metanu během dané mise mnohokrát. Jeho množství závisí na roční době. Byly zaznamenány okamžiky prudkého zvýšení, avšak odborníci nemají dost informací, aby mohli učinit určité závěry.
V roce 2014 NASA sdělila, že vozítko Curiosity objevilo na povrchu rudé planety organické sloučeniny a metan.
Přístroj SAM (Sample Analysis on Mars) na vozítku zaregistroval dočasné zvýšení obsahu metanu, což podle vědců může svědčit o lokalizovaném zdroji plynu biologického nebo nebiologického původu na povrchu planety.
Další průzkum umožnil závěr, že se koncentrace metanu v atmosféře Marsu zvyšuje během teplého letního období a značně snižuje za studené zimy.