Umístění amerických raket poblíž ruských hranic by mohlo vyprovokovat konflikt podobný Karibské krizi

MOSKVA | Spojené státy (SS) se po jednostranném vystoupení od dohody INF v únoru 2019 snaží protlačit plán na umístění raket do Evropy. Rusko tento plán opakovaně kritizovalo a hovořilo o rozmístění vlastních raket, které budou schopné zasáhnout jakékoli místo v Evropě. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Test nukleární rakety SS | foto: letectvo SS

Ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Alexejevič Rjabkov varoval, že rozhodnutí umístit americké rakety do blízkosti ruských hranic může nejen vést k růstu napětí v regionu, ale také spustit krizi podobnou té Karibské ze šedesátých let: „Pokud skutečně dojde k umístění takových systémů na zemi, tak situace nejen že se stane komplikovanou, dojde k její velké eskalaci,“ prohlásil.

SS zvažovaly umístění raket do Evropy od doby, co odstoupily od dohody INF (o raketách krátkého a středního doletu) v únoru letošního roku údajně z toho důvodu, že ji Rusko porušovalo. Jenže obvinění bylo jako vždy falešné a bez předložených důkazů.

Rusko tato nařčení opakovaně odmítalo, vyzývalo SS a další státy, aby prověřily ruské dodržování dohody. Moskva také varovala Washington před umísťováním raket do blízkosti ruských hranic s tím, že v opačném případě se tato místa stanou terčem pro ruské rakety, jež budou mít v hledáčku celou Evropu.


V roce 1962 došlo ke Kubánské krizi, které téměř vedla k výměně útoky jadernými zbraněmi mezi SSSR a SS.
Krize vypukla poté, co obě strany umístily rakety v blízkosti soupeřových hranic.
Následně došlo k dohodě, že SS stáhnou své rakety z Turecka a SSSR stáhne své rakety z Kuby.
Řešení krize tedy bylo ve výsledku mírové.