Miloš Zeman přijal pozvání od Vladimira Vladimiroviče Putina na oslavy 75 let ode dne Vítězství v Moskvě

PRAHA | Prezident republiky Miloš Zeman přijal pozvání ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina, aby se zúčastnil slavnostních oslav 75. výročí Vítězství ve Velké vlastenecké válce, které se budou konat v Moskvě. O tom v pondělí informoval tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Český prezident pozvání od svého ruského protějšku přijal.

Miloš Zeman a Vladimir Vladimirovič Putin | reprofoto: cz.sputniknews.com

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak prezident republiky Miloš Zeman přijal v pondělí dne 24. června 2019 na zámku v Lánech poradce prezidenta Ruské federace Jurije Viktoroviče Ušakova.

„Jurij Ušakov tlumočil prezidentu republiky pozvání prezidenta Ruské federace Vladimira Putina na květnovou oslavu v roce 2020 u příležitosti 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Prezident republiky toto pozvání přijal,“ napsal na Twitteru Ovčáček.

Letošní oslavy vítězství ve Velké vlastenecké válce slavil prezident Zeman na ruském velvyslanectví v Praze. Zeman se tradiční recepce na ruské ambasádě neúčastnil poprvé, projev zde měl v minulosti už několikrát.

Minulý rok ve své řeči, kterou přednesl v ruštině, srovnal rasovou nenávist, kterou nacisté vyvolali a následně použili k rozpoutání druhé světové války, k náboženské nenávisti dneška.

Rudá armáda nesla hlavní zátěž bojů proti nacistickému Německu a jeho spojencům. Od nacistické okupace osvobodila většinu území Československa, kde padlo více než 150 000 sovětských vojáků.