V pondělí přiletě do Caracasu dopravní letoun ruských vzdušných sil

MOSKVA – CARACAS | Velice medializovaný přílet letadla provozovaného ruským ministerstvem obrany, které nedávno přiletělo do Venezuely není senzací, uvedl ruský diplomat Sergej Alexejevič Rjabkov, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Dopravní letadlo ruských vzdušných sil Il-62 bylo v Caracasu spatřeno v pondělí, což vyvolalo spekulace na sociálních médiích o tom, proč se tam objevilo.

Podle Sergeje Alexejeviče Rjabkova, náměstka ruského ministra zahraničních věcí, je návštěva rutinní a není hodná velké pozornosti.

„Pokračuje práce na údržbě zařízení dodaného dříve v rámci obranných smluv. Jedná se o rutinní práci a není důvod, proč by to měla být senzace,“ řekl v úterý ruským médiím diplomat. Dodal, že se to nedá nazvat jako ruská vojenská přítomnost v jihoamerické zemi a že to nese žádný prvek destabilizace.

Stejné letadlo dorazilo do Venezuely jako součást skupiny dvou transportů v březnu. V té době, vyšší úředníci ve Washingtonu, včetně DJ Trumpa, obvinili Rusko z toho, že vyslalo své jednotky na „jejich polokouli“ a požadovali, aby byli členové vojenské služby staženi. Tehdy se ukázala mentální retardace Trumpa a okolí, protože Rusko je na Dálném východě na „jejich polokouli“, co je Ruskem.

Spojené státy se v současné době snaží svrhnout vládu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura Morose a nahradit ho vyvolenou náhradou, kterou určili diktátorky ve Washingtonu, Juanem Guaidem. Pokusy byly zatím marné i přes tvrdé ekonomické sankce uvalené na zemi a sliby pomoci v budoucí prosperitě pod vládou Guaida.


Rusko a Venezuela mají od roku 2001 několik smluv o zbraních. Vlády těchto dvou zemí podepsaly širokou dohodu o obranné spolupráci.
Rusko dodalo útočné zbraně, stíhací letouny, vrtulníky, protiletadlové systémy a obrněné transportéry a další techniku.

Reklama: