Ruské lodě pronásledované Američany vpluly do přístavu Havany

HAVANA | Skupina lodí a plavidel Severního loďstva v čele s fregatou Admiral Gorškov dorazily do přístavu hlavního města Kuby Havany, informace jsou uvedeny na stránkách Ministerstva obrany Ruské federace. Námořníci na Kubě zůstanou do 26. června, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Během této doby velení skupiny plánuje návštěvu vedení Ozbrojených sil Kuby a několika muzeí. Předpokládá se, že loď Admiral Gorškov navštíví ruský velvyslanec na Kubě Andrej Anatoljevič Guskov.

Podle informací ze systému sledování pohybu plavidel AIS, akce ruské fregaty u kubánského pobřeží sledovala americká loď.

Ze zdrojů vyplývá, že paralelním směrem s ruskou skupinou plul raketový torpédoborec amerického námořnictva Jason Dunham.

Rusy začal sledovat v Mexickém zálivu a následoval ruské lodě až do Havany. Kubánské námořní hranice loď Jason Dunham však nepřekročila.

Vojska Severního loďstva jsou čtyři měsíce na výpravě – od 26. února. Od začátku cesty lodě překonaly asi 28 tisíc námořních mil (51,8 tisíc km). Současné manévry jsou první dlouhou cestou Admirala Gorškova.

Fregata Admiral Gorškov v havanském přístavu


Stavba fregaty Admiral Gorškov byla zahájena v roce 2006, na vodu byla spuštěna v roce 2010.
Ve složení ruského loďstva je od minulého roku.
Fregaty projektu 22350 mají výtlak 4,5 tisíc tun a mohou nést až 16 Kalibrů. Mezi výzbrojí lodě jsou také protilodní rakety P-800 Onyx a protiletadlový raketový komplex Polyment-Redut
.