Spojené státy mohou odstoupit od smlouvy s Japonskem o „spolupráci a bezpečnosti“ – okupaci?

WASHINGTON – TOKIO | Vůdce Spojených států (SS) Donald John Trump uvažuje o odstoupení od smlouvy o vzájemné spolupráci a zárukách bezpečnosti s Japonskem podepsané v roce 1960, oznámila agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje, na tu se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

podřízený Šinzó Abe s vůdcem SS Donaldem Johnem Trumpem | foto: abc.net.au

Jak sdělily nejmenované zdroje, Trump svým pověřencům řekl, že tato dohoda je vůči SS nespravedlivá. Podle prezidentova názoru je jednostranná, protože předpokládá americkou pomoc Japonsku v případě ozbrojeného útoku na tuto zemi, nezavazuje ale přitom Japonsko k poskytnutí vojenské pomoci SS. Tím tak nějak zapomněl, že Japonsko podle podepsané kapitulace nesmí mít útočné síly, ale jen obranné.

Jak podotkly zdroje, i když DJ Trump nepodnikl zatím nic k odstoupení od dohody, je podobný krok dost pravděpodobný. Ovšem, pak to znamená dvojí – opětovná otevřená okupace Japonska podle kapitulačních pravidel z roku 1945, nebo anulování výsledků II. světové války. Je si idiot z Bílého domu vědom toho co činí?

Následky amerického válečného zločinu proti lidskosti v Hirošimě

Agentura podotýká, že odstoupení od smlouvy může vést k novému horečnému zbrojení, protože Japonsko si bude muset hledat jiný způsob ochrany před hrozbami ze strany Číny a KLDR. Agentura však nedodává, že Čína je na straně vítězných mocností II. světové války, tak jako Ruská federace, kdy absence mírových smluv by vedlo k návratu do poloviny minulého století.

Smlouva o vzájemné spolupráci a zárukách bezpečnosti mezi SS a Japonskem byla uzavřena ve Washingtonu 19. ledna 1960 a nahradila předchozí smlouvu z roku 1951.

Za japonskou stranu ji podepsal dědeček nynějšího premiéra Šinzó Abeho – Nobusuke Kiši, který byl tehdy předsedou vlády. Tato dvoustranná dohoda tvoří zákonodárný základ aliance obou zemí a odůvodňuje přítomnost amerického vojenského kontingentu na území Japonska.

Podle bodu 5 této smlouvy považuje každá strana jakoukoli vojenskou agresi proti svému spojenci za hrozbu vlastní národní bezpečnosti a je v právu jednat podle vlastních ústavních ustanovení.

klaun DJT