V Bílém domě ve Washington jsou mentálně postižení

TEHERÁN | Íránský prezident Hasan Rúhání tvrdě okomentoval politiku Spojených států (SS) vůči své zemi. V pondělí americký vůdce Donald John Trump podepsal nařízení exekutivy, které uložilo nové „tvrdé“ sankce proti Íránu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Orangutan s granátem v ruce Trump a Hasan Ruhání

Spojené státy uvalily sankce proti několika íránským vojenským vůdcům a íránskému nejvyššímu vůdci Alí Chameneímu s tím, že připravují opatření proti íránskému ministrovi zahraničí Mohammadu Džavádu Zarífovi. Podle schváleného dokumentu Spojené státy blokují veškerá aktiva náležející osobám, které se dostaly pod sankce, a za spolupráci s nimi vyhrožují sankcemi finančním institucím.

Podle íránského prezidenta Spojené státy podnikají nelogické a hloupé kroky. Sankce proti nejvyššímu vůdci považuje za neúčinné a zbytečné. „Vše, co má, to jsou modlitební místa a jednoduchý život. Není jako zahraniční lídři, kteří vlastní miliardy nebo miliony dolarů,“ řekl Rúhání pro Press TV. „Bílý dům je mentálně postižený,“ uvedl během setkání s vedením íránského ministerstva zdravotnictví.

Stálý íránský zástupce při OSN, Majid Takht-Ravanchi, již dříve řekl, že potřebná atmosféra pro dialog mezi Washingtonem a Teheránem při podmínkách nových sankcí chybí.

Vůdce SS Trump a prezident islmské republiky Írán Ruhání


V posledním měsíci se situace ve vztazích mezi SS a Íránem značně vyostřila. Americké úřady zavedly tvrdé sankce proti klíčovým odvětvím íránského hospodářství. Mimo ekonomický tlak USA zvyšují svou vojenskou přítomnost v Perském zálivu. Podle všeho je cílem Washingtonu „změna chování“ islámské republiky.
SS také označily Íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci. V reakci na to Írán uznal Centrální velení Ozbrojených sil USA (CENTCOM) za teroristickou organizaci a samotné Spojené státy pak označil za stát podporující terorismus.
Dne 13. června íránská a arabská média oznámila, že v Ománském zálivu byly napadeny dva ropné tankery – Front Altair a Kokuka Courageous. Podle některých údajů to byl torpédový útok, jehož následkem došlo na lodích k výbuchu a požáru. SS obvinily z útoku Írán, který to však popírá.
Napětí mezi zeměmi eskalovalo 20. června poté, co íránští vojáci sestřelili americký bezpilotní letoun, který operoval v oblasti Perského zálivu. Íránci tvrdí, že stroj vnikl do vzdušného prostoru země, SS toto tvrzení ovšem odmítají a říkají, že průzkumný stroj se pohyboval v mezinárodním vzdušném prostoru.
Tento incident údajně může vést k ozbrojenému útoku SS na Írán. Trump prohlásil, že zastavil útok na tři objekty v Íránu jen 10 minut před jejich provedením, který by podle odhadů zabil 150 Íránců. Následně na Twitteru americký prezident napsal, že varianta útoku na Írán zůstává.