Patří opilec Kalousek do vězení za křivé obvinění prezidenta Klause?

PRAHA | V nedělním televizním pořadu Partie televize Prima druhý prezident České reubliky Václav Klaus prohlásil, že zvažuje právní kroky proti Kalouskovi. Ten prezidenta opakovaně označil za „ruského agenta“. „Whisky Johnnie Walker je jedno vysvětlení,“ řekl prezident Klaus. Mirďa Kalousek může jít až na několik let do vězení, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Patří opilec Kalousek do vězení za křivé obvinění prezidenta Klause?

„Několik lidí mi posílalo SMSky, z nichž jsem vůbec nic nepochopil, co Kalousek řekl. SMSky byly vesměs typu: „Už je čtvrtá hodina, tak Kalousek už má asi dávku alkoholu nesmírně vysokou.“ Druhý člověk mi napsal až z ciziny: „Je vidět, že Kalousek si zase dneska dal dlouhou procházku se svým dlouhodobým přítelem Johnnie Walkerem,“ prohlásil Klaus.

Václav Klaus prohlásil, že podobným způsobem dostal celou řadu SMS zpráv a až teprve po několika hodinách mu bylo vysvětleno, co se vlastně děje. „Myslím, že v první chvíli ty reakce na ten jeho beznadějný alkoholismus a to, že jeho hlava už je někde jinde, ty byly, myslím, oprávněné. Já jsem si ale říkal, že takhle se to bagatelizovat nedá,“ řekl ve vysílání Václav Klaus.

Patří Kalousek za mříže? Právníci Václava Klause jsou o tom přesvědčení, ale on míní: „Jeho hlava už je kvůli alkoholismu někde jinde“

Druhý prezident ČR následně prohlásil, že Mirďa Kalousek následně ve stavu „při smyslech“ poskytl rozhovor novinám, kdo svoji myšlenku zopakoval. To je podle soudu prezidenta vážnější věc: „Nicméně pan Kalousek, zdá se při smyslech, udělal rozhovor pro sobotní Právo, kde to zopakoval. A to už je vážnější fenomén, který mě nutí, abych se tím nějak zaobíral. Řada právníků mi píše návrhy, že se jedná o trestněprávní spor podle paragrafu 345 trestního zákona o křivém obvinění,“ uvedl bývalý prezident.

Opilec Kalousek

Prezident Klaus následně poukázal na skutečnost, že pokud někdo někoho lživě obviní, může být potrestán odnětím svobody až na dva roky. Ovšem, spáchá-li takový čin tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, bude pachatel potrestán odnětím svobody na dvě až osm let.

„Další spousta lidí mi navrhuje využít občanský zákoník, omluvu a žádat sta miliony. Někdo mi doporučuje od Kalouska půl miliardy,“ prohlásil s tím, že kroky zvažuje a přemýšlí o tom, zda-li budou skutečně účinné a podaří se něčeho reálného docílit.

„Jde o to, jestli je možné Kalouska a podobné šílené osobnosti naší politické scény alespoň tímto způsobem trošku zastrašit, aby uvažovali dvakrát, než si dovolí výrok tohoto typu použít,“ řekl Václav Klaus a dodal, že na státní večeři v Kremlu byl pouze jednou a to ještě s ním seděl u stolu sám Kalousek. V Rusku byl podle vlastních slov jen několikrát, zatímco do Spojených států jezdil daleko častěji.

„On tam dokonce řekl neskutečný blábol, že jsem už dávno byl ruským agentem, a dokonce vytváří fiktivní dojem odborné znalosti. On říká: ‚Agentem, který byl v roce 2010 znovu aktivován!‘ Jak na něco takového vůbec ten člověk může přijít! Opravdu, ten Johnnie Walker je jedno vysvětlení,“ prohlásil Václav Klaus.

Řada staromódních lidí podle slov Klause si myslí, že takový útok nemůže zůstat bez reakce. Prezident diskuzi na toto téma uzavřel tím, že by bylo na místě zastrašit Kalousky a podobné.

Mirďa Kalousek kadí ve Sněmovně z tlamy | foto: PL


„Jako mladík jsem „hltal” V. Klause a věřil mu (věřím dodnes), že na trhu pracovních sil si každý koupí to nejvýhodnější. Teď od něj slyším, že nejde o trh, ale o „záškodnický multikulturalismus”. Dnes nepochybuji, že V. Klaus byl a je ruský agent, znovu aktivovaný po r. 2010,“ napsal předtím zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek na Twitteru.