Miloš Zeman o protestech: V roce 1989 jsme demonstrovali za svobodné volby. Teď se demonstruje proti svobodným volbám

PRAHA | Prezident Miloš Zeman prohlásil během setkání s občany v Humpolci na adresu protestujících proti vládě Babiše, že v minulosti lidé demonstrovali za možnost provádět svobodné volby, ale po 30 letech probíhají demonstrace proti svobodným volbám. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Miloš Zeman | repro: © Sputnik (Alexej Vitvitskij)

„Dvě procenta oprávněných voličů, to ještě není záruka, že mají masivní, nebo alespoň významnou podporu. Nezlobte se na mě, ale opravdu, já demonstrace, které požadují demisi vlády, považuji za neznalost české ústavy … nejdříve jsme demonstrovali za svobodné volby, a teď demonstrujeme proti výsledkům svobodných voleb. Vždyť ta vláda, která tam je, nevzešla z nějaké demonstrace. Vzešla z výsledků svobodných voleb,“ prohlásil Miloš Zeman na setkání s občany v Humpolci na adresu demonstrantů proti vládě.

Zeman přiznal lidem právo demonstrovat. „Vlády se ovšem ve svobodných a demokratických společnostech vytvářejí na základě svobodných voleb, a ne na základě demonstrací,“ řekl. Možnost odvolání premiéra je jen skrze proceduru vyslovení nedůvěry vládě v Poslanecké sněmovně. „Podle počtu hlasů to na to zatím nevypadá. Anebo musí být poražen ve volbách, což se také nezdá býti pravděpodobné,“ prohlásil Zeman.

Prezident se také na setkání s občany věnoval otázce množství lidí na nedělní demonstraci na pražské Letné. Řekl, že na Letné se sešlo 250 tisíc lidí, což je podle jeho slov třikrát méně než v listopadu 1989, kdy se demonstrací sám účastnil.

Miloš Zeman v následujících dnech navštíví také Třebíčsko a Žďársko. Jeho oficiální návštěva skončí 27. června v Bystřici pod Pernštejnem. V jeho programu poté následuje několikadenní dovolená v Novém Veselí.

Reklama: