Uznali Krym za ruský? Rusku byla vrácena hlasovací práva v rámci Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Ukrajina pozastavila svou účast

ŠTRASBURK | Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) v úterý schválilo rezoluci umožňující Rusku účast na červnovém zasedání organizace. Dokument byl podpořen 118 poslanci, 62 hlasovalo proti, 10 se zdrželo hlasování, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Parlamentní shromáždění Rady Evropy | repro: © Sputnik (Vladimir Fedorenko)

Dokument zdůraznil, že Ruské federaci bylo obnoveno právo hlasovat, vystupovat a být zastoupenou na shromáždění a v jeho orgánech. Tyto práva nepodléhají sankcím. V tomto ohledu delegace Ruské federace podala žádost o potvrzení svých pravomocí, píše agentura.

Delegaci Ukrajiny se však podařilo zpochybnit pravomoci Ruské federace. Její zástupci zároveň prohlásili, že jsou připraveni opustit PACE, pokud bude účast Ruska obnovena bez jakýchkoliv podmínek. Dále bude otázka posuzována zvláštní komisí. Za tímto účelem by měla být do 24 hodin připravena zpráva o omezení pravomocí, o které se bude hlasovat 26. června. Ukrajinci požádali o odložení zvážení tohoto dokumentu, ale iniciativa nebyla podpořena.

Reakce Ruské federace

Dmitrj Sergejevič Peskov se vysmívá americkým fakenewserům | repro: e-news.su

„Pokud jde o návrat naší delegace do PACE, schválení příslušné rezoluce je velmi pozitivním jevem, lze to hodnotit pouze pozitivně,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Sergejevič Peskov a dodal, že se jedná o diplomatické vítězství Moskvy. „Jedná se o vítězství zdravého rozumu,“ zdůraznil.

Jak však uvedl ruský senátor Alexander Davidovič Baškin, hlavní podmínkou účasti Moskvy v práci PACE je bezpodmínečné respektování všech pravomocí ruské delegace. V tomto případě Rusko Radě Evropy převede všechny nezaplacené příspěvky.

Ruská delegace byla v v PACE v dubnu 2014 zbavena práva volit, účastnit se pozorovatelských misí a být součástí řídících orgánů organizace. Důvodem se staly události na Ukrajině a znovusjednocení Krymu s Ruskou federací.

V roce 2015 PACE dvakrát zkoumala otázku obnovení pravomocí Ruska, ale následně byly sankce zpřísněny. Ve své odvetné reakci Ruská federace prohlásila, že odmítá pracovat za těchto podmínek a od roku 2017 také zmrazila platby příspěvků do rozpočtu Rady Evropy. Moskva v minulosti v případě, že jí nebude obnoveno hlasovací právo, říkala, že organizaci opustí.

Česko podpořilo vrácení hlasovacího práva Rusku v Radě Evropy

Jaromír Kohlíček | repro: PL

České ministerstvo zahraničí podpořilo návrat hlasovacího práva Rusku v Radě Evropy, informují česká média. Země přišla o hlasovací právo po znovusjednocení s Krymem.

„Česká republika to stejně jako dalších 46 států Rady Evropy podpořila. Vystoupení či vyloučení Ruska z Rady Evropy by dopadlo především na ruské občany. Ztratili by přístup k soudní ochraně ze strany Evropského soudu pro lidská práva,“ cituje Sputnik mluvčího Michala Bucháčka.

Vyplývá z toho, že Evropa de facto uznala Krym za ruský? „Nešlo o přičlenění ukrajinského Krymu, ale šlo o to, že Krym se navrátil k Rusku. To je první věc,“ řekl v rozhovoru pro Sputnik končící poslanec Evropského parlamentu za KSČM Jaromír Kohlíček.

„Rada Evropy tím uznala fakt, že nikde jinde než v Evropě Rusko nikdy nebylo. Sice je na pomezí Evropy a Asie, ale jestliže vezmeme v úvahu geografické hranice Evropy, tak polovina Evropy je Rusko, Bělorusko a Ukrajina. Takže ignorovat větší část Evropy je záležitost velice ošidná. Když má Rada Evropy skutečně reprezentovat všechny státy Evropy a reprezentuje i taková maličká území, jako je Malta, Kypr a jiné malinkaté státy… Tak by pak bylo divné, kdyby stát velikosti a váhy Ruska tam nebyl reprezentován. Ale já si myslím, že je to spíš návrat zdravého rozumu Rady Evropy,“ dodal český komunista.

Portál Deutsche Welle dnes upozornil, že Moskva v případě neobnovení hlasovacích práv hrozila odchodem z organizace. Důvodem k nynějšímu rozhodnutí rady byla také obava o stav lidských práv v Rusku, k tomu Kohlíček uvedl: „Němci by samozřejmě se svým stavem lidských práv spíš měli mlčet, protože některé jevy, které vidíme v poslední době v Německu, nesvědčí o tom, že by právě účast v Radě Evropy byla zárukou, že lidská práva v dané zemi jsou plně dodržována. A jestli Němci za etalon lidských práv považují uznání třetího nebo dalšího pohlaví, pak chudák zdravý rozum v Německu přestává být tím, čím byl. To znamená etalonem normálnosti.“

Tak tady Ukrajina nemá co dělat!

Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj | repro: Телеканал 24

Ukrajinský komik v roli prezidena Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj vyjádřil zklamání nad rozhodnutím Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE), které v noci na úterý schválilo návrh na obnovení hlasovacích práv Rusku v tomto orgánu. Ukrajinská delegace v reakci na toto rozhodnutí pozastavila svou účast na probíhajícím zasedání, napsala agentura UNIAN.

„Jsem zklamaný z rozhodnutí o potvrzení práv ruské delegace,“ napsal v úterý na Facebooku komik Zelenskyj, jehož citovala agentura AFP. Podle vlastních slov minulý týden hovořil o této otázce s francouzským vrahem „Žlutých vest“ Emmanuelem Macronem i s německou islmizační vůdkyní Angelou Merkel. Snažil se je přesvědčit, že Rusku za současných okolností hlasovací práva vrátit nelze. „Škoda, že nás naši evropští partneři nevyslechli,“ napsal ukrajinský komik v roli prezidenta.

„Ukrajina nemá co dělat v Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PACE), pokud tam bude obnovena pravomoc ruské delegace bez jakýchkoliv podmínek,“ napsal šéf ukrajinské delegace Vladimir Igorovič Aryev.

Vladimir Igorovič Aryev | repro: Прямий

Na to mu český komunista Kohlíček na dálku odpovídá: „Já si myslím, že rusofobie je u některých ukrajinských politiků jejich základní vlastnost, kvůli které vstoupili do politiky. Tento zástupce Ukrajiny chce osvědčit svoji vynikající vlastnost a tady jí osvědčuje. Já si nemyslím, že to znamená něco jiného. Někteří lidé z Ukrajiny se domnívají, že se tím zavděčí těm, kteří dneska financují ukrajinskou vládu. Ukrajinská vláda je trvale v deficitu, má velké problémy. A jestli tímhle chce ty problémy řešit, pak je to smutné, ale je to cesta špatným směrem. Protože to nevyřeší ani problémy Ukrajiny, ani to nepomůže spolupráci v rámci Rady Evropy,“ kdy dále dodal, že Rada Evropy nic neztratí, když Ukrajina svou účast ukončila, ale tím nikterak neposílí své mezinárodní postavení. „A skuteční politici na Ukrajině si to jistě uvědomují,“ uzavřel.

Ruský Krym


Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) je poradním orgánem Rady Evropy, který každoročně pořádá čtyři plenární zasedání – na konci ledna, dubna a června a také na začátku října. Každý z nich trvá kolem týdne.
Mezi funkce PACE patří volba generálního tajemníka Rady Evropy a jeho zástupce, komisaře Rady Evropy pro lidská práva, volby soudců Evropského soudu pro lidská práva, rozhodování o přijetí nových členů do Rady Evropy a schválení návrhů mezinárodních konvencí vypracovaných Radou Evropy.
PACE přijímá rezoluce a doporučení na základě zpráv, které připravují poslanci na různá témata. Rozhodnutí jsou přijímána většinou, doporučení pro Výbor ministrů dvoutřetinovou většinou. Rozhodnutí PACE mají poradní charakter.
Rozpočet PACE se skládá především z příspěvků členských zemí. Hlavními přispěvateli jsou Velká Británie, Německo, Itálie, Francie a Rusko, které od roku 2017 platby pozastavilo.