Přemnožení hraboši nesou zvýšené riziko šíření nebezpečné nemoci

OLOMOUC | Tým vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého (UP) v Olomouci a Fakulty veterinární hygieny a ekologie Veterinární a farmaceutické univerzity (VFU) v Brně prokázal spojitost mezi intenzitou výskytu infekčních nemocí a přemnoženými hraboši. Svůj objev zveřejnili v tiskové zprávě Univerzity Palackého v Olomouci.

Hraboš polní (Microtus arvalis) | reprodukovaný ořez fotografie
zdroj: wikipedia.org | autor: Dieter TD | licence: CC BY-SA 3.0

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak pomocí dat o početnosti drobných hlodavců lze podle vědců s ročním předstihem předpovědět riziko nakažení lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou v Evropě a včas před tímto rizikem varovat obyvatelstvo.

Výzkum trval tři roky a ukázal spojitost mezi intenzitou výskytu těchto nebezpečných infekčních nemocí a přemnoženými hraboši. Vědci uvádí, že hlodavci jsou totiž hlavními hostiteli larev i nymf klíšťat, která poté napadají větší jedince, včetně člověka.

„V práci ukazujeme, že roky zvýšeného rizika nakažení lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou lze předpovídat pomocí početnosti hraboše polního z minulého roku. S pomocí dat o početnostech hraboše v ČR jsme úspěšně předpověděli výskyty chorob nejen u nás, ale i v Německu, Rakousku a Slovinsku,“ popsal výsledky tříletého výzkumu vedoucí katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty UP Emil Tkadlec.

Klíště obecné (Ixodes ricinus ) | reprodukovaná fotografie
zdroj: wkipedia.org | autor: James Lindsey | licence: CC BY-SA 3.0

​Vědci sledovali početnost hraboše polního, který je pravidelně ve dvou až čtyřletých intervalech přemnožený. Například letos se hraboši přemnožili na Moravě.

„Metodou analýzy časových řad jsme prokázali, že kolísání výskytu obou klíšťových nemocí je silně závislé na cyklickém kolísání početnosti hraboše polního. Předpověď se ještě vylepšila přidáním klimatických vlivů,“ doplnil Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí.

Předpovídání rizika onemocnění klíšťovými nemocemi se stalo důležitým předmětem výzkumu po celém světě. Zatímco lymská borelióza postihuje lidi v Severní Americe, Evropě a Asii, klíšťová encefalitida je onemocněním, které je rozšířeno hlavně ve střední Evropě a Asii. V ČR jsou bohužel obě. Virus encefalitidy byl dokonce poprvé izolován v bývalém Československu v roce 1948.

Reklama: