Dnes nežijeme v 18. století, odpověděli v Teheránu odpověděl na prohlášení vůdce Trumpa o zničení Íránu

TEHERÁN | Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf označil za nelegální hrozby amerického vůdce Donalda Johna Trumpa zareagovat násilím v případě, že Írán zaútočí na „něco amerického“. Íránský ministr zahraničí se ke slovům amerického prezidenta vyjádřil v rozhovoru pro CNN.

Zarif s americkou sviní v zádech

„Toto prohlášení svědčí o tom, že jsou záměry Spojených států nezákonné. Spojené státy nejsou v pozici, kdy by mohly Írán zničit, a nemají jiné prostředky než používat zakázané zbraně,“ prohlásil ministr, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Šéf íránského ministerstva zahraničí také uvedl, že by měl mít americký prezident na paměti, že dnes nežijeme v 18. století. Odkázal tak na Chartu OSN a poukázal na skutečnost, že hrozba použití síly je nezákonná.

Americký vůdce Trump v úterý pohrozil Íránu nepřekonatelnou silou a hovořil i o možném zničení, a to v případě útoku na cokoliv amerického.

„Jakýkoliv útok Íránu na cokoliv amerického se setká s obrovskou a ohromující silou. A v některých oblastech bude ohromující znamenat zničení,“ napsal Donald Trump na svém Twitteru.

Tento příspěvek hlavy Bílého domu byl reakcí na slova íránského prezidenta Hasana Rúháního. Ten uvedl, že americkou administrativu postihlo mentální postižení, a že nevědí, co dělá.

V pondělí americký prezident Donald Trump podepsal nařízení exekutivy, které uložilo nové „tvrdé“ sankce proti Íránu a proti nejvyššímu vůdci této země.

DJT s prasečím rypákem


V posledním měsíci se situace ve vztazích mezi SS a Íránem značně vyostřila. Americké úřady zavedly tvrdé sankce proti klíčovým odvětvím íránského hospodářství. Mimo ekonomický tlak SS zvyšují svou vojenskou přítomnost v Perském zálivu. Podle všeho je cílem Washingtonu „změna chování“ islámské republiky.
SS také označily Íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci. V reakci na to Írán uznal Centrální velení Ozbrojených sil SS (CENTCOM) za teroristickou organizaci a samotné Spojené státy pak označil za stát podporující terorismus.
Dne 13. června íránská a arabská média oznámila, že v Ománském zálivu byly napadeny dva ropné tankery – Front Altair a Kokuka Courageous. Podle některých údajů to byl torpédový útok, jehož následkem došlo na lodích k výbuchu a požáru. SS obvinily z útoku Írán, který to však popírá. Ovšem na tankeru se našel úlomek americké rakety.