Pod dohledem. V Ósace se sešli prezident RF Vladimir Vladimirovič Putin a vůdce SS Donald John Trump

ÓSAKA | V japonské Ósace se na okraj summitu G20 sešli ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin se svým americkým protějškem vůdcem Donaldem Johnem Trumpem. Lídři projednali dvoustranné záležitosti, otázky strategické stability a regionální konflikty. Schůzka, která trvala 1,5 hodiny, byla jejich historicky třetí.

Vladimir Vladimirovič Putin a Donald John Trump v japonské Ósace 28. IX. 2019 | foto: © Sputnik / Ilja Pitalev

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak při historicky třetí schůzce světových lídrů prezidenti v Ósace projednali vzájemné dvoustranné vztahy, otázky strategické stability a regionální konflikty, mezi kterými vyčnívají Írán, Ukrajina, Afghánistán, Sýrie a Venezuela.

Oba státníci se k nadcházející schůzce vyjádřili už dříve. Ruský prezident deníku Financial Times oznámil, že bych chtěl s americkým kolegou projednat situaci ohledně dohody o snižování počtu jaderných zbraní (nová dohoda START). Americký vůdce zase před odletem do Japonska novinářům řekl, že očekává dobrý rozhovor.

Opičky pro novináře a rusofoby

Ještě před začátkem jednání v Ósace se novináři DJ Trumpa zeptali, jestli se ke svému ruskému kolegovi obrátí se žádostí, aby se Rusko nemíchalo do amerických voleb.

„Samozřejmě,“ uvedl americký prezident a otočil se k Putinovi. „Nemíchete se do našich voleb,“ uvedl Trump. Oba státnic se usmívali. Opičky pro novináře a rusofoby. Po jednání oba prezidenti oznámil, že obě strany a celý svět mají zájem o zlepšení vzájemných vztahů.


Oba lídry doprovázely početné delegace. Na ruské straně nechyběl tiskový mluvčí prezident Dmitrij Sergejevič Peskov, asistent prezident Jurij Viktorovič Ušakov, ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov a první vicepremiér a ministr financí Anton Germanovich Siluanov. (Delegace 1+4)

Trumpa doprovodili ministr zahraničí Mike Richard Pompeo, asistent pro národní nebezpečnost John Robert Bolton, poradkyně Fiona Hill, ministr financí Steven Terner Mnuchin a nová tisková mluvčí Bílého domu Stephanie Grisham. Na schůzce navíc byla přítomna dcera amerického prezidenta Ivana Marie řečená Ivanka a zeť Jared Corey Kushner, který zastává pozici hlavního poradce prezidenta. (Delegace 1+7)

Na Twitteru Bílého domu je uvedeno, že oba lídři projednali i situaci v Íránu, Sýrii, Venezuele a na Ukrajině. Navíc se Vladimir Vladimirovič Putin a Donald John Trump domluvili, že budou pokračovat v jednáních o moderním modelu kontroly zbraní.

Z počtu členů delegací je více než jasné, že si DJ Trump počíná spíše více jako vůdce než prezident, když on sám a dva příslušníci rodiny tvořili velkou část delegace, navíc americká delegace byla o tři hlavy početnější, což dokazuje slabost a malost. Velká delegace byl požadavek DJ Trumpa. Asi se ruského prezidenta bojí, že by dostal!Dnešní schůzka obou lídrů byla jejich třetí v pořadí, prezidenti většinou diskutují telefonicky.
Naposledy se Putin a Trump setkali v loňském prosinci při summitu G20 v Buenos Aires, kde si krátce promluvili. Trump tehdy zrušil plnohodnotnou schůzku kvůli incidentu v Kerčském průlivu.
Loni v létě v Helsinkách proběhl summit Rusko-USA, kde oba lídři také dlouze diskutovali.

Donalde, prstem ukazuje jen buran!

Reklama: