O demonstraci na Letné – Dokonale poslušné mozky

Za prvé jsem si všimnul naprosto perfektní profesionality. Sám jsem se účastnil mnoha autentických lidových demonstrací, takže vím, jak je těžké takovou akci připravit a řídit.

Petr Hampl | foto: © Centrální informační agentura, z. s. (CIA) – © Radek Velička

Na Letné rozhodně neprobíhala lidová demonstrace. Připomínalo to spíše megakoncert organizovaný zkušenou profesionální agenturou. Tihle lidé to nepořádali ani poprvé, ani podruhé v životě.

Obsahově bylo zajímavé to, že projevy vlastně neměly žádný obsah. Viděli jsme už demonstrace za svobodné volby, proti islamizaci, proti imigraci, za imigraci, proti rozpočtovým škrtům, za homosexuální manželství… Ale tady žádné téma nebylo – kromě nenávisti k premiérovi, prezidentovi a jejich voličům.

Sám jsem se zkoušel několika účastníků těch demonstrací ptát, co vlastně požadují. Ani jeden nedokázal odpovědět. Tu odpověď zjevně neznají ani řečníci.

Řečníci označovali momentální situaci českých zemí za pochmurnou, děsivou a téměř zoufalou. Přitom stejní lidé několik posledních let opakovali mantru, že „máme se dobře tak jako ještě nikdy, a nevážíme si toho“.

K tak rychlé změně postoje přitom neexistuje důvod. Nezhroutila se burza, nevypukla válka, nedošlo k výměně vlády a vlastně ani k žádnému dílčímu posunu. Nebylo odhaleno nic nového. Že Andrej Babiš a všichni ostatní rozkrádají dotace, to se ví už celé roky, a nic se na tom nezměnilo. Koneckonců, dotace přece nemají jiný smysl než umožnit rozkrádání.

Jediná změna proběhla v PR agenturách. Vyslaly novou zprávu do propagandistických kanálů a totálně přizpůsobivé mozky změnily myšlení o 180 stupňů. V podstatě během jediného dne! Až v agenturách vydají jiný pokyn, ty mozky změní myšlení jinam.

To je základní poselství těch demonstrací. Že tu vyrostl propagandistický aparát obrovské síly a že tu vznikla skupina lidí s dokonale poslušnými mozky. Když jsou ti lidé přirovnáváni k ovcím, je to celkem výstižné.

Petr Hampl – Magazín prolomení hradeb

Reklama: