Vůdce Trump zuří. Nelíbí se mu jeho vlastní medicína. Indie uvalila na dovoz amerického zboží cla

WASHINGTON | Vůdce Spojených států (SS) Donald Trump ostře zareagoval na odvetné cla Indie na americké produkty a vyzval indickou vládu, aby neakceptovatelné cla zrušila. Reakce Trumpa naznačuje, že po Číně, Mexiku, Kanadě, Evropské unii a dalších zemích se jeho vztahy zhoršují i s Dillí. Odveta není akceptovatelná? Kde vykadil Trump svůj mozek?

DJT – Kadí atomové hřiby

Indie zavedla zvýšené dovozní cla téměř na 30 amerických produktů poté, co Spojené státy zrušily určité obchodní výhody, které vůči Indii dosud používaly, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

SS začátkem června ukončily platnost Všeobecného systému preferencí (GSP) pro Indii. GSP umožňoval zemi dodávat do SS zboží nezatížený cly, případně jen minimálními. V případě Indie spadal pod GSP zboží přibližně za 6 miliard USD (5,28 miliardy eur).

Indie zareagovala novými dovozními cly zhruba na 30 výrobků ze Spojených států, které vstoupily v platnost 16. června. Kromě cel je však Trump nespokojený i s rozhodnutím Dillí zpřísnit pravidla v oblasti elektronického obchodu. To komplikuje život americkým firmám působícím na indickém trhu.

„To je nepřijatelné a cla se musí zrušit!“ napsal na adresu indických cel Vůdce SS Trump, který cla zavádí jako na bežícím pásu. Dvojí metr? Ano. V diplomacii akce má svou reakci a nejen v ní.

Donald John Trump čeká až se mu dostaví rozum