Bibi Netanjahu věří, že vyžene Írán ze Sýrie; Nedohodl nic, ale skvěle to umí prodat

JERUZALÉM | Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že Židovský stát, Spojené státy a Rusko se shodly na tom, že Írán musí ze Sýrie odejít. Jeho prohlášení přišlo po setkání šéfů bezpečnostních rad tří zemí v Jeruzalémě. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Bibi Netanjahu | repro: The Atlantic

V Jeruzalémě se v úterý 25. června konala trilaterální bezpečnostní schůzka, které se kromě izraelského premiéra Netanjahu zúčastnil i jeho poradce pro národní bezpečnost Meir Ben-Šabbat, poradce amerického prezidenta pro národní nebezpečnost John Bolton a předseda ruské bezpečnostní rady Nikolaj Platonovič Patrušev.

Samotný fakt, že ke schůzce došlo, Netanjahu ve čtvrtek večer označil za pekelnou změnu v izraelských diplomatických vztazích. Schůzka se odehrála před pátečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina a jeho amerického protějška vůdce SS Donalda Johna Trumpa na okraji summitu G20 v japonské Ósace, kde se jednalo i o situaci na Blízkém východě.

„Hledám prostor pro dohodu v Sýrii, protože všichni máme cíl dostat Írán ze Sýrie. To je důležitý počáteční bod,“ řekl Netanjahu v rozhovoru s šéfredaktorem listu Jisra’el ha-jom Boazem Bismothem. „Izrael zasedl a mluvil se Spojenými státy a Ruskem, jak dostat Írán ze Sýrie,“ dodal.

Izraelský ministerský předseda také poznamenal, že nedovolí, aby Írán upevnil svou přítomnost v Sýrii. Netanjahu rovněž vyzdvihl rozhodnutí amerického vůdce Trumpa odstoupit od jaderné dohody s Íránem, který se tak ocitl pod narůstajícím tlakem.

„Nedovolím, aby Írán získal jaderné zbraně,“ prohlásil také Netanjahu. Dále poznamenal, že pokud by tu Izrael nebyl, tak by se Blízký východ zhroutil. „Izrael zajišťuje, že celý region zůstává prozápadní a proamerický,“ podotkl. Tak pak je nejasné proč potřebuje na dohodu i Ruskou federaci?

Bibi Netanjahu dále poděkoval vůdci Trumpovi za to, že uznal Jeruzalém hlavním městem Izraele, kam přesunul ambasádu z Tel Avivu, a izraelskou suverenitu nad Golanskými výšinami. „Neexistuje hranice našeho uznání a vděku,“ uvedl Netanjahu. Dodal však, že Izrael musí být připraven samostatně hájit svou bezpečnost. „Je to základní princip, který garantuje naši budoucnost,“ řekl.