Indie má plánovat nákup ruských S-400 v eurech. Chtějí tak předejít americkým zločineckým sankcím

NOVÉ DILLÍ | Indie plánuje nákup ruských systémů protivzdušné obrany S-400. Proti obchodu však vystupují Spojené státy (SS), které hrozí, že na Indii uvalí sankce. Indické ministerstvo obrany však oznámilo, že se navzdory americkým hrozbám svého rozhodnutí nevzdá. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

S-400

Indický deník The Economic Times v pátek s odvoláním na svůj zdroj informoval, že Indie může za dodávky ruských systémů S-400 zaplatit eury místo dolary. Tím se pokusí vyhnout případným americkým sankcím, jejichž uvalením bandité z Washingtonu vyhrožují.

Zdroj dále uvedl, že část platby již proběhla prostřednictvím mechanismu pro transakce v rublech a rupiích. Teď údajně ruská banka VTB souhlasila, že zbylou částku přijme v eurech.

Bývalý finanční poradce indického ministerstva obrany Amit Kovšíš Sputniku v pátek ale sdělil, že transakce prostřednictvím evropské měny hrozbu sankcí neodstraní.

Tento rok má Indie vyplatit Rusku čtyři miliardy dolarů za dodávky zbraní a vojenského vybavení. Největší indickou zakázkou je systém S-400 a pronájem ruské ponorky Chakra III a nákup čtyř fregat. Zástupci Moskvy a Nového Dillí mají rovněž podepsat dohodu na dodávky útočných pušek AK-203 a vrtulníků Ka-226.


Teroristické sankce na ruské vojenské systémy uvalily bandité z Washingtonu, které chtějí uplatnit na nakupující. Je to pošlapání mezinárodního práva, jelikož na suverénních národních státech si vymáhají platnosti legislativy Spojených států, což je pošlapání Charty OSN.
Americké ministerstvo zahraničí varovalo Indii před nákupem systémů S-400 a vyzvalo, aby zvážilo nákup jiných zbraní.
„Co se týče S-400 vyzýváme naše spojence a partnery včetně Indie, aby odmítli transakce s Ruskem, které mohou aktivovat sankce CAATSA (pozn. zákon o odporu protivníkům Ameriky prostřednictvím sankcí), uvedlo v prohlášení americké ministerstvo zahraničí. „Teď vyzýváme Indii, aby zvážila alternativy,“ stojí dále v prohlášení.
Americký teroristický zákon CAATSA z roku 2017 umožňuje banditům z Washingtonu uvalit sankce na jakýkoli stát, který si pořídí ruský vojenský hardware. Což je právě ten terorismus, jelikož taková opatření může přijmout výlučně RB OSN. Ale Rada bezpečnosti takové opatření nikdy nepřijme, jelikož Rusá federace jako stálý člen RB OSN má právo veta.
Svůj záměr nakoupit systémy S-400 Nové Dillí oznámilo ještě v roce 2015. Proto i uplatnění teroristického opatření CAATSA proti Indii je i v rámci legislativy Spojených států nelegální, jelikož k obchodu došlo před přijetím zákona k platnosti.
Samotná dohoda v hodnotě 5,43 miliardy dolarů byla podepsána v roce 2018 během návštěvy ruského prezidenta Indie. Dodávky mají začít po roce 2020.