Kancléřkou Merkel to opět na veřejnosti třese. Parkinson?

Kancléřka Merkelová již podruhé v průběhu pouze několika málo dní utpěla záchvat nekontrolovaného třesu na veřejnosti. V kuloárech Bundestagu se spekuluje: O jakou nemoc se jedná?

Petr Bystroň v Praze na Novotného lávkce – Hovoroy na pravici

Německou kancléřku Angelu Merkelovou postihl včera ráno při uvedení nové ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtově do funkce opět neovladatelný třes. Německá veřejnost je znepokojena. Merkelovou totiž stejný třes postihl už minulé úterý pří ceremonii s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Berlíně.

Tehdy kancléřku postihla slabost během slavnostní vojenské přehlídky. Když stála po boku ukrajinského prezidenta a čekala na zahájení vojenské ceremonie, nekontrolovaně se jí začaly třást nohy a postupně celé tělo.

Tentokrát Merkelovou přepadl třes na celém těle v sídle prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera v zámečku Bellevue při předávání jmenovacího dekretu nové ministryni spravedlnosti.

Štáb Merkelové se snaži oba znepokojující incidenty bagatelizovat. Silný třes během setkání s ukrajinským prezidentem Zelenským se snažil tým vysvětlit tím, že kancléřka byla údajně pouze silně dehydrovaná a že je jinak zdravotně v pořádku. Její mluvčí Steffen Seibert uvedl, že, „když vypila tři sklenice vody, cítila se lépe“.

Po prvním incidentu se média i veřejnost ještě spokojila s vysvětlením, že se kancléřka jen potřebovala napít. Tentokrát již znepokojení narůstá. Při nekontrolovaném třesu v zámku Bellevue byla kanclářce nabídnuta sklenice s vodou, kterou ovšem Merkelová odmítla. V kuloárech Bundestagu se spekuluje o tom, zda se nejedná o vážnějši chorobu, například parkinson.

Mluvčí Merkelové Steffen Seibert se snaži budit dojem, že s Merkelovou je vše v pořádku. Seibert ujistil veřejnost, že na kancléřčině programu se nic nemění: „Kancléřka odlétá do Japonska na summit G20. Všechno bude podle plánu. Kancléřce je dobře,” řekl Seibert.

Německá tisková agentura DPA uvedla, že Merkelovou postihl třas při podobných příležitostech již v minulosti, a že se vždy ukázalo, že příčinou bylo horko a dehydratace organismu. Ovšem DPA stejně tak již léta uvádí, že přícinou různých klopýtání, vrávorání a dalších problémů předsedy Evropské Komise Jean Clauda Junckera je ischias. V Bruselu je přitom veřejným tajemstvím, že Juncker má problém s alkoholem.