V Kataru se začaly mírová jednání Spojených států a Talibánu

DAUHÁ | Představitelé Spojených států a afgánského hnutí Talibán se v sobotu setkali v katarském hlavním městě Dauhá, aby tam začali jednání o míru v Afganistanu. Psala o tom agentura AFP.

Talibové

„V Dauhá se začalo sedmé kolo jednání představitelů Spojených států s vyjednávacím týmem Islámského emirátu,“ ohlásil prostřednictvím Twitteru mluvčí Talibanu Zabihullah Mudžáhid, kdy Islámským emirátem Talibán má na mysli Afganistan.

Výsledkem případné dohody by podle AFP měl být odchod amerických vojsk z Afganistanu, výměnou za bezpečnostní závazky Talibánu, které budou garantovat, že se země znovu nestane bezpečným útočištěm různých radikálních skupin.

Vyjednavači se v této souvislosti zaměřují na čtyři hlavní oblasti, kterými jsou: Boj proti terorismu, přítomnost cizích okupačních vojsk v zemi, dialog jednotlivých mocenských skupin v zemi a trvalé příměří.

Americký ministr zahraničí Mike Richard (Mr.D.) Pompeo v úterý během neohlášené návštěvy Kábulu prohlásil, že mírovou dohodu, která by ukončila 17 let trvající válku v Afghánistánu, možná uzavřou ještě před 1. zářím. V září by se v Afghánistánu měly konat prezidentské volby.

Reklama: