Setkání předsedy ČLR Si a vůdce SS Trumpa v japonské Ósace

ÓSAKA | Čínská lidová republika (ČLR) a Spojené státy (SS) se po setkání generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Číny a čínského předsedy Si Ťin-pchinga a vůdce Spojených států (SS) Donalda Johna Trumpa na summitu G20 dohodly na pokračování obchodních jednání, informuje o tom čínská tisková agentura Sin-chua.

Vůdce SS Trump a předseda ČLR Si | repro: twitter (@CCTV)

Setkání lídrů obou zemí proběhlo v japonské Ósace v rámci summitu G20 a trvalo 80 minut. „Obě strany se dohodly na obnovení konzultací o obchodních otázkách na základě rovnosti a vzájemného respektu,“ uvedla agentura. Právě nedožením rovnosti a vzájemného respektu ze strany amerických vyjednávačů bylo jednání mezi ČLR a SS zastaveno.

Podle čínské televize CCTV předseda Si Ťin-pching řekl Donaldu Trumpovi, že americko-čínské vztahy jsou jedním z nejdůležitějších dvoustranných vztahů na světě „V současné době se vztahy mezi Čínou a Spojenými státy potýkají s určitými obtížemi, které neodpovídají zájmům obou stran,“ zdůraznil předseda Si.

Poznamenal, že za posledních 40 let od vzniku diplomatických vztahů mezi Čínou a Spojenými státy se situace ve světě a ve vztazích mezi oběma zeměmi významně změnila, ale jedna základní věc vždy zůstala nezměněna, a to je spolupráce, která je lepší než konflikt, a dialog je lepší než konfrontace.​

Předseda Si řekl vůdci Trumpovi, že Čína je připravena pokračovat v obchodních jednáních se Spojenými státy, ale pouze na základě rovnosti a vzájemného respektu, cituje prohlášení CCTV.

Dívej co s Tebou provedou.. Si Ťin-pching ukazuje osud DJ Trumpovi | repro: 大纪元

Vůdce SS popsal setkání s Si Ťin-pchingem jako velkolepé. „Znovu jsme na správné cestě,“ řekl vůdceTrump novinářům, ale zapomněl dodat, že jeho podřízení svedli jednání ze správné cesty a že jeho agrese narušila vztahy z nejmocnější zemí světa, Čínou, který již nyní předčila SS.

Americký vůdce vyjádřil naději, že Čína zvýší dovoz ze Spojených států. Což nutno podotknout není věcí politiků, ale trhu. Kdyby ve Spojených státech nevyráběli šunt, tak by si americké zboží na čínském trhu našlo.

„Spojené státy doufají, že prostřednictvím konzultací vyřeší problém obchodní bilance obou zemí,“ řekl vůdce Trump po setkání v Ósace. DJ Trump uvedl, že Washington bude pokračovat v jednáních s Pekingem o obchodu a nebude zatím zavádět další cla za dovoz čínského zboží.

„Budeme pokračovat v jednání a já jsem slíbil, že zatím nebudeme rušit cla a nezavedeme dodatečná cla na zboží v hodnotě 350 miliard dolarů… Máme v úmyslu pokračovat v práci s Čínou z toho místa, kde jsme se zastavili, abychom zjistili, jestli dokážeme uzavřít dohodu,“ kvákal DJ Trump na konci summitu G20 v japonské Ósace.

Duck Donald John | Cartoon by Gary Varvel – Cartoonist Gary Varvel: Donald Trump as an angry Donald Duck

Agenturou Sputnik oslovení odborníci z čínských institucí se domnívají, že toto setkání pomůže ke zmírnění napětí v obchodní válce.

​Analytici také poznamenávají, že je stále obtížné říci, zda strany budou souhlasit s ústupky, aby dospěly k rychlému dosažení dohody. Nicméně předpokládají, že možná Trump by v průběhu jednání mohl v některých aspektech přistoupit na nějaké kompromisy, protože úplné selhání tohoto setkání v žádném případě nesplňuje očekávání amerického vůdce, protože to na něj nebude mít velmi pozitivní dopad ve světle nadcházejících prezidentských voleb.


Spojené státy a Čína v červenci a září loňského roku zavedly vzájemná zvýšená cla na množství zboží s dovozem v hodnotě stovek miliard dolarů ročně.
Na začátku prosince na summitu G20 v Argentině se vedoucí představitelé obou zemí dohodli na příměří v obchodní válce.
Nicméně v květnu tohoto roku Spojené státy zvýšily cla na čínský vývoz ve výši 200 miliard dolarů, což vysvětlily tím, že Čína porušila své povinnosti. Což nebylo nijak dokázáno, jak už je u americký debilů zvykem. Kvákají.
Cla na čínské zboží byly zvýšeny z 10 % na 25 % 10. května a americký vůdce také nařídil zahájení procesu zvyšování cla na všechen zbývající dovoz z Číny na přibližně za 300 miliard dolarů.
V reakci na to Peking od 1. června zvýšil cla na dovoz zboží z SS ve výši 60 miliard dolarů.