Hrozí jim politický proces a porušování lidských práv: Janukovič nebude z Ruska na Ukrajinu nikdy vydán a ani jeho rodinní příslušníci

MOSKVA | Protiústavně sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovič a jeho syn nebudou k trestnímu stíhání do Kyjeva vydáni. Agentuře Interfax to oznámil zdroj v policejních orgánech. Podle jeho slov je významným argumentem v této otázce odmítnutí Interpolu zahrnout sesazené ukrajinské činitele na seznam hledaných zločinců. Pozice mezinárodní policejní organizace spočívá v tom, že se nevměšuje do politických otázek, připomenul zmíněný zdroj. Informuje rozhlasová stanice Hlas Ruska na svém webu.

Prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč

Prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč

Stanovisko Interpolu jako nezávislé organizace dává jasně na srozuměnou, že stíhání Januloviče na Ukrajině je politické. Dále by mu hrozilo porušování lidských práv a právo na spravedlivý proces. Jelikož dnešní junta, která na Ukrajině vládne, jej sesadila protiústavně, kdy hlasování o jeho sesazení proběhlo v Nejvyšší radě pod hlavněmi samopalů, někteří poslanci nebyli vůbec do rady vpuštěni a zbylí hlasovali i za deset poslanců najednou.