Zemřel František Čuba

ZLÍN | V pátek ve věku 83 let zemřel autor „Slušovického zázraku“, poradce prezidenta Miloše Zemana a také v minulosti český senátor František Čuba, který byl spojen především s JZD Slušovice, kde byl 27 let předsedou (v době 1963-1990). Právu to potvrdil jeho spolupracovník Milan Kristek, informuje Sputnik.

František Čuba | repro: senat.cz

Docent František Čuba zemřel v pátek po 19. hodině. Zdravotní problémy se u něj projevily v polovině roku 2016, kdy se naposledy objevil v Senátu, kam byl zvolen za SPO. V únoru 2018 se mandátu vzdal. Zdůvodnil to tlakem, jemuž čelil kvůli dlouhodobé absenci na jednání horní komory. Vždy byl řádně omluven, ale nemocenskou nečerpal a chodil mu kompletní plat i s náhradami, za což čelil kritice, píše Sputnik.

František Čuba se narodil v roce 1936 v Březové nedaleko Slušovic. Vzdělání získal na Vysoké škole zemědělské v Praze a poté postupně zastával čím dál vyšší funkce v KSČ.

Docent Čuba byl od roku 1963 předsedou JZD Slušovice, kde dokázal zavést inovativní systém řízení, čímž se družstvo stalo ekonomickým obrem s obratem v řádu miliard korun a stamilionovými zisky.

Družstvo se nevěnovalo jen zemědělské produkci, ale dodávalo na trh i širokou škálu dalších výrobků, například biochemické přípravky, pneumatiky, ale i počítače TNS.

Majetek družstva JZD Slušovice po roce 1989 skončil ve stovce firem, z nichž většina nakonec zbankrotovala. Samotné družstvo pod názvem Zemědělské obchodní družstvo FORUM skončilo v roce 2011 v konkursu s dluhem 5,8 miliard korun.

František Čuba od roku 2012 působil jako radní Zlínského kraje. V roce 2013 přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana a stal se poradcem v oblasti zemědělství a hospodářství. Ve stejném roce od Zemana převzal medaili Za Zásluhy.

V roce 2014 se dostal do Senátu za Strany práv občanů ve Zlínském obvodu, když porazil dlouholetou senátorku ČSSD Alenu Gajdůškovou.

„To, co dokázal, bylo neskutečné. Proto jeho práci taky začali hned po 89 roce cíleně likvidovat. Klaním se před jeho památkou a vyjadřuji upřímnou soustrast rodině i všem ze Zlínského kraje. Na rozdíl od Čunka byl toto opravdový frajer!“ napsala na svém facebooku komunistická poslankyně EP Kateřina Konečná.

Reklama: