Severoatlantická aliance chce v Evropě vojenský internet

BRUSEL | Vojenské sítě všech členských zemí Severoatlantické aliance (SA) budou spojeny do jedné sítě. Německo a Nizozemsko se už dohodly na tom, že spojí úsilí a zřídí první vojenský internet v dějinách. Oznámil to v pátek německý portál ZDNet, na který se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Podle jeho informací patřičnou dohodu ve středu podepsaly ministryně obrany SRN a Nizozemska Ursula von der Leyen a Ank Bijleveld v Bruselu na zasedání ministrů členských zemí SA.

Nová sjednocená síť dostane název Tactical Edge Networking (TEN) a spojí v budoucnu vojenské sítě všech členských zemí SA (v současné době patří do NATO 29 států, včetně Česka a Slovenska).

Předpokládá se, že v první etapě bude prostřednictvím sítě navázáno spojení mezi pozemními operacemi německé armády (D-LBO) a taktickým komunikačním programem FOXTROT nizozemského ministerstva obrany.

Hlavní sídlo TEN bude v německém Koblenzi a technologickým designem se budou zabývat odborníci z nizozemského Amersfortu. Cena rozvoje sítě se odhaduje na několik milionů eur. Těchto prostředků bude využito na nové vybavení vojáků a vojenské techniky zařízením slučitelným s TEN.

Reklama: