V Rusku byla zahájena výroba PVO kompletů S-500

MOSKVA | V Rusku byla zahájena výroba nejnovějšího protiraketového a protiletadlového systému. Jde o S-500 Prométheus. Informoval o tom generální ředitel sopečnosti Rostech Sergej Viktorovič Čemezov. Zprávu přinesla světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

PVO S-500 Prométheus | repro: © militaryrussia.ru

„Už dnes začíná výroba S-500. Je to nejmodernější systém, a nechtěl bych o tom mluvit,“ uvedl Čemezov, Sergej Viktorovič během pořadu na kanálu Rossija 1, když specifikoval proč S-500 bude po čase nahrazovat S-400.

Dodal, že Ruská federace skutečně nebude prodávat nejnovější systémy „za žádné peníze“ a že komplexy jsou především určené pro ruskou armádu. Teprve poté, co budou systémy dány do provozu v armádě, bude možné jednat o jejich vývozu, což znamená, že technicky budou vyvinutý nové a modernější. O prodejích S-400 se začalo hovořit po ukončení technologického vývoje S-500 a nasazení S-400 do ruské armády.

Protiletadlový raketový systém S-500 Prométheus patří do nové generace pozemních systému svého typu. Je to univerzální dálkový a výškový záchytný komplex se zvýšeným potenciálem protiraketové obrany a schopnosti zachycení balistických raket. Nový systém je schopen zasáhnout nejen balistické, ale i aerodynamické cíle (letouny, vrtulníky, další vzdušné cíle), stejně jako rakety s plochou dráhou letu střely.

Objevily se i spekulace, že byl testován i na hypersonické zbraně, které zatím ve výzbroji krom Ruské federace nemá nikdo ani ve vývoji. Co je však jisté, tak aktivní rádius S-500 Prométheus je až za hranicí atmosféry.