DJ Trump se setkal s Kim Čong-unem a chlubil se také jadernými zbraněmi

SOUL | Lídři Spojených států (SS) a KLDR, vůdce Donald John Trump a předseda Kim Čong-un, se v neděli sešli a poprvé v historii si potřásli rukou přes vojensko-demarkační linii, která rozděluje korejský poloostrov. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

DJ Trump s Kimem na území KLDR

Setkání proběhlo ve vyjednávací základně Pchanmundžom v demilitarizované zóně mezi Severem a Jihem. Spolu s DJ Trumpem přijel do Pchanmundžomu také jihokorejský prezident Mun Če-in.

„Prezident Trump právě překročil demarkační linii, díky čemuž se stal prvním prezidentem, který nás navštívil. To vyjadřuje jeho touhu pracovat na lepší budoucnosti,“ řekl Kim novinářům, když stál vedle Trumpa opět zpět na jihokorejském území.

Na schůzce v Domě svobody na jih od demarkační linie Kim Čong-un nazval Trumpovo rozhodnutí symbolicky navštívit KLDR, když překročil demarkační linii, za odvážnou a rozhodnou akci.

Na oplátku Trump poděkoval Kim Čong-unovi za příjezd. „Chci mu poděkovat. Kdyby po se tom, co jsem mu poslal pozvání na sociálních sítích, neobjevil, tisk by mě ukázal ve velmi špatném světle,“ řekl Trump.

Nazval také setkání s Kim Čong-unem, které bylo již třetí v řadě, za historické. Na této schůzce se oba lídři zeptali novinářů, zda je Trump připraven pozvat severokorejského vůdce do Spojených států. „Teď ho můžu pozvat,“ odpověděl Trump, který jako první vůdce SS pobyl několik sekund na území KLDR.

Budou sestaveny speciální skupiny vyjednavačů s KLDR

Vůdce SS Donald Trump prohlásil, že se domluvil se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem o sestavení speciálních skupin vyjednavačů.

„Sestavíme speciální týmy, které vypracují detaily. Náš cíl není rychlost, ale důkladná, dobrá dohoda,“ řekl Trump po schůzce s Kim Čong-unem v demilitarizované zóně na hranici mezi Severní a Jižní Koreou. Přenášela ji televize Fox News.

„Za dva-tři týdny začnou tyto týmy pracovat, aby bylo jasné, jestli něco dokážou. Jde o velké, vážné věci, ale nejsou natolik složité, jak si někteří myslí,“ řekl Trump.

Skupinu z americké strany povede podle jeho slov zvláštní vyslanec pro KLDR Steven Bigan. „Jejím členem bude rovněž ministr zahraničí Mike Pompeo,“ upřesnil Trump.

Chlubil se jadernými zbraněmi

Ďábel D. J. Trump

Spojené státy modernizují jaderné zbraně a vytvářejí nové, ale nikdy je nechtějí použít, řekl americký prezident Donald Trump.

„Plně modernizujeme a v některých případech získáváme zcela nové jaderné zbraně. Nikdy je nechceme použít, ale jsme nejlepší na světě, máme jich nejvíce na světě,“ řekl Trump, který hovořil se zaměstnanci vojenské základny Osan v Jižní Koreji.

„Do vývoje našeho systému protiraketové obrany také investujeme miliardy dolarů,“ uvedl Trump a seznámil americké vojáky s plány investovat do nejnovějších zbraní stovky miliard dolarů.

„Jen příští rok chceme koupit 12 nových válečných lodí, včetně letadlových lodí, tří jaderných, tří torpédoborců s řízenými střelami, ledoborců a fregat. Řekněte, jaké a my je koupíme,“ dodal americký prezident.

Reklama: