Agresivní demonstranty v Hongkongu, kteří obsadili parlament, rozehnala policie

HONGKONG | Několik stovek protestujících obsadilo budovu hongkongského parlamentu a požadovali jednání s hlavou místní administrativy Carrie Lam, informují noviny The South China Morning Post, na které se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Zničený vstup do budovy parlamentu | repro: TASR (AP)

Protesty v Hongkongu probíhají již téměř měsíc kvůli jednání o zákonu o extradicích, které v případě schválení zákona umožní Hongkongu vydávat podezřelé jurisdikcím, s nimiž má dohodu o extradici – Tchaj-wanu, Macau a kontinentální části Číny. V pondělí je 22. výročí předání Hongkongu Číně. V tento den protesty nabraly zvláště agresivní charakter.

Oponenti tohoto návrhu zákona se od rána chovají velmi agresivně. Protestující jsou v přilbách, mají masky a rukavice. Několik hodin se snažili rozbít tvrzená skla v oknech a dveřích parlamentu pomocí trubek a kovových předmětů.

Poté, co se jim to podařilo, budovu vyrabovali, pokreslili zdi a erb v zasedacím sálu, ze stěn byli strženy portréty a zničili nábytek.

Protestující vytvořili barikády z hrazení a materiálu okolo sebe, aby se k nim nemohla dostat policie. Policie se zatím chovala zdrženlivě. Požádala ale protestující, aby opustili zasedací sál, neboť připravovala operaci na vyklizení budovy. Policie také upozornila, že v případě použití násilí, bude proti protestujícím použita síla. Část protestující poté odešla. V zasedacím sálu zůstává okolo 30 lidí.

Hongkongská pořádková policie v noci na úterý místního času dostala opět pod kontrolu budovu místního zákonodárného sboru. Demonstranti uprchli z budovy parlamentu během toho, jak policisté se štíty a v plynových maskách krátce po půlnoci místního času začali zasahovat proti protestujícím před parlamentem, přičemž použili slzný plyn a obušky. Když následně vešli do budovy parlamentu, zůstaly tam už jen dvě desítky novinářů.

Policie v akci | repro: Sputnik (AFP)