Vinen je DJ Trump! Írán překročil stanovenou normu na skladování obohaceného uranu

TEHERÁN | Íránský ministr zahraničních věcí Džavád Zaríf v pondělí potvrdil, že jeho země překročila množství skladovaného obohaceného uranu, které bylo stanoveno dohodou z roku 2015, informovala Íránská studentská zpravodajská agentura.

Ilustrační snímek | Foto: TASR -teraz.sk

„Podle dříve ohlášených plánů Írán překročil limit 300 kilogramů obohaceného uranu,“ prohlásil Zaríf. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí prohlásil, že Teherán bude přestávat plnit podmínky dohody, kterou jednostranně vypověděly Spojené státy. Tyto kroky jsou ale napravitelné, míní Zaríf s tím, že vyzval EU, aby zrychlila své snahy o zachování dohody.

Agentura Fars předtím prohlásila, že Írán překročil hranici 300 kilogramů obohaceného uranu, kterou stanovuje jaderná dohoda z roku 2015. „Množství uranu obohaceného na úroveň 3,67 % překročilo 300 kilogramů,“ řekl zdroj agentuře a dodal, že informace byla prověřena inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Spojené státy (SS) dříve jednostranně vystoupily z jaderné dohody s Íránem, která byla uzavřena předchozí administrativou SS. Současný vůdce z Washingtonu Donald John Trump dohodu označil za nevýhodnou pro Spojené státy. Současně s tím obnovil proti této zemi americké sankce. Trump se snaží vyvíjet na Írán tlak, aby ho donutil k uzavření nové jaderné dohody podle vlastních podmínek.


V posledním měsíci se situace ve vztazích mezi SS a Íránem vyostřila.
Americké úřady zavedly sankce proti klíčovým odvětvím íránského hospodářství. Mimo ekonomický tlak SS zvyšují svou vojenskou přítomnost v Perském zálivu. Podle všeho je cílem Washingtonu „změna chování“ islámské republiky.
SS také označily Íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci. V reakci na to Írán uznal Centrální velení Ozbrojených sil SS (CENTCOM) za teroristickou organizaci a samotné Spojené státy pak označil za stát podporující terorismus.
Dne ​13. června íránská a arabská média oznámila, že v Ománském zálivu byly napadeny dva ropné tankery – Front Altair a Kokuka Courageous. Podle některých údajů to byl torpédový útok, jehož následkem došlo na lodích k výbuchu a požáru.
SS obvinily z útoku Írán, který to však popírá. Na palubě jednoho z tankerů byla objevena střepina z americké rakety.
Napětí mezi zeměmi eskalovalo 20. června poté, co íránští vojáci sestřelili americký bezpilotní letoun, který operoval v oblasti Perského zálivu.
Íránci tvrdí, že stroj vnikl do vzdušného prostoru země, SS toto tvrzení ovšem odmítají a říkají, že průzkumný stroj se pohyboval v mezinárodním vzdušném prostoru.
DJ Trump prohlásil, že zastavil odvetný útok na tři objekty v Íránu jen 10 minut před jejich provedením. Ten by podle odhadů zabil 150 Íránců. Následně na Twitteru americký prezident napsal, že varianta útoku na Írán zůstává.