V Izraeli nouzově přistálo letadlo s poškozeným podvozkem

LOD | Letoun Electra Airways Boeing 737 bezpečně přistál na letišti Bena Guriona v Izraeli poté, co byl na letišti vyhlášen poplach třetího stupně. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Více než stovka ambulancí bylo v pondělí povoláno na izraelské letiště Bena Guriona u města Lod poblíž Tel Avivu poté, co letoun se 152 pasažéry na palubě sdělil, že bude provádět nouzové přistání. Na letišti byl vyhlášen poplach 3 stupně.

Letoun kroužil nad Středozemním mořem, aby spálil palivo a snížil tak svoji hmotnost před přistáním. Izraelská tisková služba armády prohlásila, že letectvo do vzduchu poslalo dva letouny, které doprovodily dopravní stroj připravující se na přistání na letišti v Tel Avivu.

Vojenští piloti prohlédli dopravní letoun a odhalili problémy s levým zadním kolem podvozku. „V rámci přípravy letounu k přistání na letišti Bena Guriona dvě stíhačky Sufa (F-16) stroj doprovodily při jeho vstupu do vzdušného prostoru Izraele,“ stojí v prohlášení.

Podle informací místních médií se jedná o letoun bulharského přepravce Electra Airways, který letěl z německého Kolína se 150 lidmi na palubě. Izraelští záchranáři dříve prohlásili, že ho na zemi čekalo více než sto vozů záchranné služby.

„Jakmile jsme vzlétli, slyšeli jsme nějaký hluk, ale nebylo nám řečeno, že by se vyskytl problém. Teprve před přistáním, kdy nám bylo řečeno, že na jednom z kol je poškozená pneumatika a že budeme muset nouzově přistávat,“ řekla Esther Levy, jedna z cestujících v letadle, která letěla z Německa do Izraele.

Další z cestujících uvedl, že při vzletu slyšeli ránu. Kapitán měl podle něj zdělit, že explodovala jedna z pneumatik a že na dráze zůstaly kusy pneumatiky. Na otázku novinářů, zda na palubě panovala panika odpověděl Andrew: „Ne, lidé byli klidní, kapitán mluvil velmi klidně. Všichni měli pocit, že to skončí dobře.“

Letadlo Electra Airways po bezpečném přistání v Izraeli na letišti Ben Gurion | repro: calcalist.co.il