Uragán sebral v Česku 55 tisíc rodinám elektřinu

PRAHA | Okolo 55 tisíc rodin zůstalo v Česku bez elektřiny kvůli silnému uragánu. Ten udeřil v pondělí na severovýchod země, prohlásila pro novináře tisková mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Kromě toho spadlé stromy na několika místech zastavily dopravu na silnicích a železničních tratích.

žárovka ve tmě | repro: pxhere.com ( CC0 Public Domain)

„Po dvou týdnech s teplotami do plus 39 stupňů v pondělí na velké části území země prošel uragán se silnými poryvy větru, deštěm a kroupy. Hned poté klesla teplota o deset až dvanáct stupňů. Nejvíce byli zasaženi obyvatelé Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Celkově k 20 hodině zůstalo bez elektřiny okolo 55 tisíc rodin,“ řekla mluvčí ČEZu.

Tisková služba hasičů informovala, že hasiči se aktivně účastnili jak hašení ohňů, který byl zapříčiněn úderem blesku, tak i čištěním železničních cest a automobilových silnic, kam napadaly stromy. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Kromě toho v jedné obci museli hasiči zbourat komín poškozený bleskem a na dalším místě evakuovali z lesa děti, které se tam zdržely na exkurzi,“ prohlásil tiskový mluvčí hasičů.