NASA otestovala únikový systém kosmické lodi Orion

MYS CANAVERAL | Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v úterý úspěšně otestoval únikový systém pro vyvíjenou kosmickou loď Orion, která má v budoucnu dopravovat astronauty na Měsíc. Informovala o tom agentura AFP. Pohádka, sen, či někdy i realita amerického zaostalého kosmického programu? Připravují se na let na měsíc, ale nemají prostředky na let člověka na orbit Země.

Zkouška proběhla na kosmodromu na floridském Mysu Canaveral a televize NASA ji vysílala v přímém přenosu. Její úspěšné završení představuje důležitý krok na cestě ke zprovoznění Orionu, píše server Space.com.

Při úterní zkoušce systému přerušení startu (LAS) se simulovala evakuace astronautů z testovací verze Orionu v případě, že by bezprostředně po startu došlo k výbuchu nebo jinému vážnému problému.

V rámci simulace se použila pouze nepilotovaná kapsle, kterou z Mysu Canaveral odstartovala na miniraketa – upravený stupeň mezikontinentální balistické střely. Jiné raketové motory Spojené státy ve výrobě nemají.

Padesát sekund po startu se zapnuli motory věže únikového systému, která se nachází na posádkovém modulu. Motory následně odklonily kapsli od nosné rakety, u které došlo k hypotetickému technickému problému.

Bleskový manévr proběhl ve výšce 9500 metrů. Během 15 sekund motory LAS vynesly kapsli o zhruba tři kilometry výše a pak ji začali připravovat na návrat na Zemi. V případě, že by šlo o kapsli se skutečnou lidskou posádkou, by se v tomto okamžiku otevřeli padáky, za pomoci kterých by kosmická loď měkce dopadla do Atlantského oceánu.

Test NASA s únikovým modulem | repro: youtube (NASA)