V ruské hlubokovodní ponorce v důsledku požáru zemřelo 14 potápěčů

MOSKVA | Ministerstvo obrany Ruské federace (RF) oznámilo, že v důsledku požáru na průzkumné hlubokovodní ponorce zemřelo 14 ruských potápěčů. K nehodě došlo 1. července v ruských vodách. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Ve zprávě Ministerstva obrany RF se uvádí, že ponorka zkoumala dno světového oceánu. Při zkoumání začalo na palubě hořet, zplodinami se otrávilo 14 potápěčů. Požár vypukl při provádění batymetrie (měření hloubky moře).

„Ve vědecko-výzkumné hlubokovodní ponorce, která se pohybovala v ruských teritoriálních vodách, došlo k požáru. Stroj byl určen na průzkum přírodního prostoru a dna světového oceánu v zájmu Námořnictva Ruské federace. 14 potápěčů se otrávilo zplodinami hoření a zemřelo,“ uvádí se ve zprávě Ministerstva obrany.

Díky obětavému zásahu celého týmu byl požár na vědecké ponorce Námořnictva RF zlikvidován. „Příčiny katastrofy jsou předmětem vyšetřování. Vyšetřování vede hlavní velitel Námořnictva RF,“ uvádí se ve zprávě Ministerstva obrany Ruska. Výzkumná ponorka se nyní nachází na námořní základně v Severomorsku.

Vladimir Vladimirovič Putin se setkal s ruským ministrem obrany

Vladimir VLadimirovič Putin a Sergej Kužegetovič Šojgu v Kremlu | foto: RT

Po incidentu proběhla schůzka ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina s ruským ministrem obrany Sergejem Kužegetovičem Šojgu. „Ze 14 mrtvých jsou sedm kapitánů první třídy, dva hrdinové Ruska. To je velká ztráta,“ řekl Putin, Vladimir Vladimirovič.

Ruský prezident vyjádřil soustrast rodinám mrtvých námořníků a nařídil jim pomoct a podpořit je. Dále požádal ministra obrany, aby osobně odjel do Severomorsku, vyslechl zprávy o příčinách tragédie a následně poinformoval Kreml. Ministr obrany Ruska poznamenal, že požár byl zlikvidován díky obětavému zásahu posádky.

„V současné době je hloubkový přístroj umístěn na základně v Severomorsku. Činí se opatření k jeho prozkoumání a stanovení příčin incidentu,“ řekl Šojgu, Sergeje Kužegetovič.

Svou soustrast rodinám mrtvých námořníků později vyjádřil i ruský premiér Dmitrij Anatoljevič Medveděv, a také předsedá Státní dumy Ruska Vjačeslav Viktorovič Volodin.