Indie nakoupí od Ruska protitankové rakety pro své bojové vrtulníky Mi-35

NOVÉ DILLÍ | Po konfliktech na hranicích s Pákistánem chce Indie dovybavit své ozbrojené síly. Podle dostupných informací došlo mezi Ruskem a Indií k podpisu smlouvy na dodávky vybavení pro bojové vrtulníky Mi-35, má se jednat o protitankové rakety.

Strum Ataka (9M120) zavěšená na nosiči střel vrtulníku | repro: defence.pk

Indie se rozhodla pořídit protitankové rakety Strum Ataka vyráběné v Rusku pro svoji flotilu bojových vrtulníků Mi-35, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Smlouva na pořízení protitankových raket typu Strum Ataka byla podepsána v režimu nouze, což znamená, že rakety mohou být doručeny tři měsíce od podpisu,“ uvedl novinářům zdroj z indických vládních kruhů.

Jedná se o obchod o rozměru okolo 29 milionů dolarů. Nové rakety umožní indickým vrtulníkům vstupovat do boje s nepřátelskými tanky a opevněnými úkryty.

Indie se již dlouho pokouší získat ruské rakety. Smlouva byla podepsána až nyní po více než ročním jednání.
Rusko není jediná země, od které Indie aktivně nakupuje vojenskou techniku. Indická armáda se snaží získat protitankové střely Spike od Francie. Od Ruska se dále snaží získat protivzdušný systém Igla-S.

Indická armáda používá celou řadu ruské vojenské techniky, včetně moderních stíhaček Su-30. V minulosti si tato země od Ruska také pronajala útočnou atomovou ponorku.