Bojkot hymny EU v EP ze strany Brexit party. Poslanci Baško a David se přidali

ŠTRASBURK – PRAHA | Skupina devětadvaceti europoslanců politické strany zastávající brexit Nigela Farrage se během zahajovací ceremonie, kdy zněla hymna EU, postavili k sálu zády. Generál Hynek Blaško a Ivan David zůstali sedět. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Nově zvolení politici se účastnili v úterý prvního zasedání Evropského parlamentu. Během hymny EU, Beethovenovy Ódy na radost, se poslanci strany Nigela Farrage otočili k sálu ve Štrasburku zády. „Oba noví poslanci české politické strany SPD v Evropském parlamentu odmítli během hymny EU povstat,“ píše Radim Fiala na Facebooku.

Tento protest nenechal chladným předsedu Evropského parlamentu Antonia Tajaniho. „Stoupnout si je otázka respektu,“ prohlásil. „To neznamená, že nutně sdílíte mínění Evropské unie. Když posloucháte hymnu jiné země, tak také vstáváte,“ dodal, ale neuvědomil si, že EU není žádná země – nemá Ústavu, kde by hymna a vlajka byla ustanovena – je to jen písnička a modrý hadr posetá hvězdami.

Před protestem lídr strany Nigel Farrage prohlásil, že měl „divný pocit“, že jeho evropští poslanci stále budou v Evropském parlamentu i k 1. listopadu, a to nehledě na to, že Velká Británie má podle plánu opustit unii k 31. říjnu a Boris Johnson prohlásil, že chce, aby země opustila unii i bez dohody.

„Nebudeme tam sedět a poslouchat, jak pomlouvají naši zemi,“ řekl Farrage novinářům během focení vně parlamentní budovy. „Při prvním náznaku urážky budou vědět, že tam jsme, o to si nedělejte starosti,“ dodal.

Europoslanci SPD

Blaško a David sedí – poslanci Brexit Praty otočení zády

Oba dva noví europoslanci za českou politickou stranu SPD Hynek Blaško a Ivan David při hymně EU zůstali sedět, prohlásil poslanec SPD Radim Fiala.

„Oba europoslanci SPD Ivan David a Hynek Blaško nepovstali při dnešním úvodním zasedání Evropského parlamentu při hymně EU. Nepovažujeme EU za stát a Beethovenovu Ódu za radost nepovažujeme za hymnu státu. Když toto nádherné hudební dílo zní v koncertních síních, lidé také nevstávají, ale s dojetím poslouchají, sedíce v hledišti,“ napsal na svém Facebooku Fiala.