Porážka Američanů! Jednají s Talibánem o stažení okupačních vojsk z Afganistanu

KÁBUL | Vyjednavači Spojených států (SS) a představitelé afgánského hnutí Talibán finišují jednání o tom, kdy a za jakých podmínek odejdou z Afghánistánu okupanti tvoření americkými vojsky a vojáky Severoatlantické aliance (SA). Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Budou američtí vojáci v Afganistanu stříleni jako potkani? | repro: The Daily Mail

Plánovaný odchod vojsk už déle plánuje vůdce SS Donald John Trump. Jedná se o potupné jednání poražených Američanů – pokud se nedohodnou, tak mohou dopadnout jako ve Vietnamu a bude na ně vyhlášen hon. Budou postřílení jako potkani.

Přizvání Talibánu, přestože jde o hnutí s bohatou historií vražedných útoků proti americkým vojákům, které Tálibové považují za invazní okupanty, se začalo už dříve zmiňovat v amerických diplomatických kruzích jako nutnost, pokud chtějí Američané dospět k dohodě o budoucnosti Afghánistánu, která nebude jen na papíře, ale bude se i realizovat, což je opatrné tvrzení americkým voličům, aby natvrdo nepřiznali porážku ve válce, která začala 7. října 2001. Dnes Talibán opět kontroluje více jak 50 % území země a okupanti jsou schopni garantovat loutkové vládě bezpečnost jen v Kábulu.

Ilustrační snímek

Jak ve čtvrtek médiím prozradil jeden z mluvčích Talibánu Suhail Sahin, neshody mezi Spojenými státy a Talibánem přetrvávají v otázce, kdy přesně mají Američané a další zahraniční jednotky z Afghánistánu odejít. Talibán by si přál, aby to bylo co nejdříve, Američané požadují více času. Středeční jednání se podle Sahin protáhly do pozdních nočních hodin a pokračovat budou i ve čtvrtek.

Talibán má v jednání patrně převahu, jelikož představitelé s ním jednají i po tradiční jarní ofenzívě a nebylo v rámci jednání ani uzavřeno příměří, jak by se dalo předpokládat. Před vtrhnutím okupačních invazních sil Spojených států, bez mandátu RB OSN, byl Talibán vládnoucím hnutím v zemi. Podle mezinárodního práva Američané spáchali válečný zločin útoční války, který se snažili legitimovat ustanovením loutkové vlády v Kábulu, která měla zpětně okupaci země legalizovat.

Talibové