Australan zadržený v KLDR byl zadržen

CANBERRA | Australského studenta, který strávil týden ve vazbě v Korejské lidově demokratické republice, propustili. Ve čtvrtek to oznámil australský premiér Scott Morrison s tím, že mladý muž je v bezpečí a v pořádku, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Alek Sigley | repro: youtube.com

Z KLDR odletěl do čínského Pekingu. Devětadvacetiletého Aleka Sigleyho propustili po tom, co se švédští diplomaté setkali se severokorejskými úřady v Pchjongjangu. Austrálie nemá velvyslanectví v KLDR.

„Jsem potěšen, že mohu oznámit, že pana Aleka Sigleyho propustili z vazby v Korejské lidově demokratické republice,“ prohlásil Morrison v australském parlamentu.

Švédské úřady podle jeho slov uvědomily australskou vládu, že na Sigleyho zmizení upozornili severokorejské představitele během setkání, které se konalo ve středu. Australana následně propustili ve čtvrtek ráno. „Bezpečně opustil zemi a mohu potvrdit, že i bezpečně dorazil,“ vyjádřil se Morrison. Předseda australské vlády zároveň poděkoval švédským úřadům za jejich neocenitelnou pomoc při zajištění rychlého propuštění Aleka.

„Jsem v pořádku. Je mi dobře, velmi dobře,“ vyjádřil se Alek Sigley na pekingském letišti. Na otázky o tom, co se v KLDR stalo, neodpověděl. Jeho otec, Gary Sigley, doma v Perthu zase novinářům řekl, že se jeho syn brzy znovu setká v Tokiu s jeho japonskou manželkou.

Sigley, student na univerzitě v Pchjongjangu, ztratil kontakt s rodinou a přáteli v Japonsku a Austrálii minulý týden v úterý. Prohlášení australského premiéra jsou jen tvrzením, že Sigleyho zadrželi. KLDR to nepotvrdila.