Dnes v pravé poledne se sejdou Babiš s Hamáčkem u Zemana v Lánech

PRAHA | Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na svém Twitteru oznámil, že schůzka mezi předsedou vlády, předsedou ČSSD a prezidentem země se odehraje ve čtvrtek v Lánech. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Andreji, vidíš toho vola?

„Dlouho očekávaná schůzka pana prezidenta s panem premiérem a panem vicepremiérem v Lánech je nyní naplánována na čtvrtek dne 4. července 2019 na 12:00 hodin,“ napsal Ovčáček.

Schůzka mezi premiérem Andrejem Babišem, předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a prezidentem Milošem Zemanem se odkládala kvůli jednání o nových vrcholných činitelích Evropské unie, které se český premiér účastnil. Vyřeší se tak vládní krize, nebo padne vláda a rozpustí se parlament a budou nové volby?

Na schůzce mezi předními ústavními činiteli České republiky se bude řešit situace okolo Ministerstva kultury.
Andrej Babiš chce na schůzce prezidenta Zemana přesvědčit, aby vyhověl po více než měsíci jeho návrhu na odvolání ministra Antonína Staňka. Ten je tak vedením ČSSD trestán, že odhalil zloděje, který kradl jako straka.

Jiří Ovčáček

„Půjdu za panem prezidentem a budu mu vysvětlovat, že je koaliční smlouva, a že i když má jiné názory na pana Staňka a pana Šmardu než sociální demokracie, tak by měl zkrátka tomu mému návrhu vyhovět,“ prohlásil Andrej Babiš v neděli ve vysílání České televize. Prezident Zeman pro česká média mezitím řekl, že silně pochybuje o tom, že se Michal Šmarda stane ministrem.

Prezident podle Ústavy odvolává člena vlády, pokud to premiér navrhne. Miloš Zeman, podle ústavních právníků, které oslovila ČTK, jedná protiústavně v situaci, kdy s výměnou ministrů otálí. Podle jejich názoru by měl jednat bez zbytečného odkladu.

Prezidentova argumentace vychází z toho, že mu Ústava nepředepisuje, v jakém termínu by to měl udělat. Ústavní právník výmysl českých médií, takový klacek na ústavní činitele, jelikož jeho názor nemá žádnou váhu. Rozhodný je pouze Ústavní soud a ne nějaký žvanilové do médií.

V souvislosti se situací na Ministerstvu kultury předseda ČSSD Hamáček naznačoval, že Česko je na hraně ústavní krize, což je zase jen hloupé tlachání deviantní figurky od socanských blitků. Sociální demokracie také v souvislosti s chováním prezidenta již dříve hovořila o kompetenční žalobě na prezidenta, tu ale od socanů nemůže nikdo podat, jelikož by to byl spor premiéra Babiše a prezidenta Zemana. Babiš to zamítl.

Miloš Zeman a Andy Babiš v Lánech za stolem u oběda
foto: twitter Jiřího Ovčáčka