Jak snadno proměnit víno ve vodu (na filmovém festivalu v Karlových Varech)

Kulturní fronta téměř čtyřiceti herců a režisérů se vzbouřila proti tomu, aby jejich pobyt na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary financovali zbrojaři.

Jiří Hynek

České podniky, zaměstnávající tisíce českých občanů a odvádějící miliony do státního rozpočtu. Firmy, které svými příspěvky zajišťují, aby karlovarský festival nebyl jen provinční záležitost, ale byl mezinárodním festivalem na úrovni, který si může dovolit hostit herce hollywoodského formátu.

Dokonce kvůli tomu napsali otevřený dopis vedení karlovarského filmového festivalu. Řekl bych poněkud opožděně, protože i loňského pobytu na festivalu si užívali za peníze České zbrojovky a Czechoslovak Group. Prý se příště bez těchto peněz obejdou i za cenu menších chlebíčků a levnějšího šampaňského. Loni jim tedy zbrojařské peníze nesmrděly, ale letos již ano? Nebo v duchu letenských demonstrací je letos populární zviditelnit se místo ve filmu v nějakém protestním výkřiku?

Z reakce signatářů otevřeného dopisu je vidět, že jim vadí nejvíce Česká zbrojovka. Asi z názvu pochopili, že jde o zbrojovku, ale u Czechoslovak Group to netuší. Stejně tak nemají tušení, co se v České zbrojovce vyrábí. Zato četli nějaký článek jisté nevládní organizace, kde se říká, že prý nic hezkého. A to nehezké se vozí do zemí, které tato „nevládka“ nepovažuje za seriózní. Pryč tedy s Českou zbrojovkou z karlovarského festivalu! A co třeba pryč se zbraněmi ze všech filmů? Mohou příště pistole nahradit třeba prakem?

Ví ti, co tak vehementně protestují za odzbrojení Karlovarského filmového festivalu, že z peněz tohoto výrobce se platí i jejich umění, mnohdy jejich gáže? Česká zbrojovka ročně odvádí do státního rozpočtu více než jednu miliardu korun. Tvorba filmů a fungování divadel se dnes neobejde bez státních dotací, tedy ani bez peněz České zbrojovky. Kdekoliv si umělec nechá vyplatit honorář, tak tyto peníze mají obraznou „krvavou stopu českých zbrojařů“. Bude Anička Geislerová a její přátele hrát pouze ve filmech a divadlech, které nebyly státem finančně podpořeny?

Jestliže ano, pak jde o neochvějný občanský postoj, který si zaslouží obdiv. Jestliže ne, pak jde o plané gesto, které mělo vést pouze k zviditelnění několika lidí.

Jsem realista, proto vím, že podepsaní herci a režiséři dál budou chodit leštit kliky na ministerstvo kultury, aby dostali na svoji tvorbu dotaci „ze zbrojařských peněz“. A na příštím karlovarském filmovém festivalu je opět uvidím, jak si připíjí sektem nakoupeným za peníze, které festivalu věnuje Česká zbrojovka. I když možná také ne, možná také místo bujarých párty, kde šampaňské teče proudem, budou herci stát s lázeňskými pohárky s karlovarskou vodou. Protože je otázka, zda tyto pomlouvané podniky budou mít ještě vůbec zájem sponzorovat kulturu, kterou zastupují herci, kteří si nevidí na špičku nosu.