Vladimir Vladimirovič Putin podepsal zákon o odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu

MOSKVA | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin včera podepsal zákon o odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu, která byla v roce 1987 podepsána mezi Spojenými státy (SS) a tehdejším Sovětským svazem socialistických republik (SSSR). Dokument byl zveřejněn na oficiálním internetovém portálu právních informací.

Vladimir Vladimirovič Putin | repro: Народный Журналист

„Odstoupit od smlouvy mezi Svazem sovětských socialistických republik a Spojenými státy americkými o likvidaci raket středního a kratšího doletu, která byla podepsána ve Washingtonu 8. prosince 1987,“ uvádí se v dokumentu.

Smlouva o likvidaci arket středního (1000 až 5 500 kilometrů) a kratšího (od 500 do 1000 kilometrů) doletu byla pmezi SSSR a SS podepsána 8. prosince 1987.

Obě strany se zavázaly, že zlikvidují všechny komplexy balistických raket a raket s plochou dráhou letu pozemní dislokace, které spadají do uvedeného diapazonu doletu. Smlouva také zakazovala budoucí výrobu, vývoj a rozmisťování těchto komplexů a raket.

Ďábel D. J. Trump

V říjnu 2018 americký vůdce Donalda John Trump uvedl, že SS odstupují ze smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu, když lhal, že Moskva nedodržuje své závazky. Zároveň americká strana nepředložila žádné důkazy svého tvrzení, proto DJ Trump lhal.

Později americký ministr zahraničí Mike Richard (M.Rd.) Pompeo dal Moskvě dva měsíce na to, aby se vrátila k plnění podmínek smlouvy. SS zejména trvaly na tom, aby se Rusko vzdalo rakety 9M729 (SSC-8), jejíž dolet podle Washingtonu porušoval smlouvu INF, což je opět lež.

V Moskvě tato obvinění označili za nepodložená. Bylo zdůrazněno, že raketa nebyla vyvíjena ani testována na dolet, který by přesahoval body smlouvy. V únoru Rusko informovalo o pozastavení dodržování svých závazků, které vyplývají ze smlouvy INF. Tento počin byl reakcí na analogické činy Spojených států.

Mike Richard (zkráceno na M.Rd.) Pompeo – vhodný zmrd k oběšení? | repro: Axios

Reklama: