Babiš sem, Babiš tam… Ve vteřině na pětníku se otočí

Premiér Babiš navštívil Makedonii. Ocenil české policisty, ukázal, jak poctivě hlídají plot na hranici, zanadával na Řecko, že na hlídání kašlalo a řekl, že zabráníme vstupu migrantům.

Miroslav Jahoda

Jeho poslanci jsou samozřejmě poslušní k EU a kličkují jako zajíci, jak můžou, aby před Bruselem vypadali co nejoddaněji a zároveň úplně svého šéfa úplně neshazovali. Nicméně podstatné je, jaký signál vydává sám Babiš. A ten signál je v tuto chvíli jednoznačný – je normální bránit nelegální imigraci. A byť jeho aura už trochu opadla, stále si na něj média netroufnou a nedovolí si ho označit za rasistu a xenofoba, jakoby to udělali v případě jiných politiků, kdyby šli chválit plot na hranici.

Tento fakt musí velmi vadit skupinám, které nelegální imigraci podporují a případně z ní mají peníze. Stejně tak vadí, že Babiše nelze odstranit vyvoláváním finančních skandálů. Macronova protikandidáta dokázali odstranit směšným obviněním, že zaměstnal svoji manželku za asistentku a rozpočet tím přišel o pár tisíc euro. A teď zjišťují, že na Čechy nefungují ani miliardy.

A teď si můžeme zakonspirovat, ale jaké řešení se v takovou chvíli nabízí. Tak zkusit jedině u starší generace zburcovat anti-komunistický sentiment z 90. let a argumentovat StB, návratem komunismu a u té mladší zaktivizovat ty, pro které je cool chodit demonstrovat, za něco, co je cool.

Samozřejmě demonstrace je svobodný nástroj občanů a může tam jít kdo chce. Kdyby však šli jen ti, kteří jsou konzistentní se svým svědomím, bylo by tam tak 100 lidí. O StB, hrozbě návratu komunismu, šikaně finančních úřadů, EET, apod. věděli všichni už od začátku. A nikdo nic. To bylo ještě v době, kdy AB vyhlašoval, že Havel je jeho vzor (rozhovor již smazán).

Stručně řečeno, ti kteří to organizují úplně nahoře v pozadí, dobře vědí, co jim vadí. A velká spousta těch, kteří jim tam chodí, by klidně odsouhlasili horší komunismus než ten, kterým hrozí Babiš. Je to smutné, ale je třeba si to přiznat.

Reklama: