Ebola v Kongu již pozabíjela na 1 600 osob

KINSHASA | Počet obětí už jedenácti měsíční epidemie eboly na východě Demokratické republiky Kongo (DRK) překročil šestnácet mrtvých. Nové úmrtí hlásili z oblasti u hranice s Ugandou, oznámilo v pátek tamní ministerstvo zdravotnictví.

Ilustrační snímek

Ministerstvo zveřejnilo bilanci, podle níž do čtvrtka úřady zaznamenaly 2382 případů eboly, přičemž 1606 z nich bylo smrtelných, informovala agentura AFP.

Mluvčí ministerstva pro AFP řekl, že virovému onemocnění nejnověji podlehla pacientka, jejíž nákazu nahlásili v pondělí v Ariwara v provincii Ituri na hranici s Ugandou.

Jde o matku ze sousední provincie Severní Kivu, jejíž pět dětí se nakazilo ebolou a dvě z nich zemřely. Žena uprchla do Ituri, aby se vyhnula týmům zasahujícím v oblasti v reakci na epidemii, uvedlo ministerstvo. V Ariwara dosud identifikovali 177 osob, které byly v kontaktu s touto rodinou, a 40 z nich už očkovali.


Současná epidemie eboly je nejhorší od hromadného rozšíření této choroby v západoafrických státech Libérie, Guinea a Sierra Leone, při kterém v letech 2014-2016 zahynulo více než 11.300 lidí.
Ebola patří k nejnebezpečnějším infekčním onemocněním na světě.
Způsobuje průjmy a horečky spojené s krvácením do trávicího traktu. V 50-90 procentech případů končí smrtí. Z člověka na člověka se přenáší až tehdy, když propukne.