Dobré ploty dělají dobré přátele

Italský ministr vnitra a šéf protiimigrační strany Liga Matteo Salvini zvažuje postavit na hranici se Slovinskem kvůli migraci zeď. Předchozí opatření italské vlády, tedy zavření přístavů a znepřístupnění teritoriálních vod humanitárním lodím s migranty na palubě, podle něj totiž oživily balkánskou migrační trasu.

Tomio Okamura

Podle hnutí SPD má každý stát právo chránit své hranice způsobem, který uzná za vhodný a náš přítel a spojenec Matteo má v boji proti nelegální migraci naši plnou podporu. A to i v případě kauzy lodi Sea Watch 3 a její kapitánky Caroly Racketeové, která lodí s nelegálními migranty ohrozila životy italských strážců zákon.

„Balkánská cesta se znovu otevřela,“ řekl Salvini na tiskové konferenci. „Od července spustíme se Slovinci společné pohraniční hlídky. Pokud se migrační tok nezastaví, nevylučujeme vztyčení fyzické zábrany na hranici, jak už učinily jiné evropské země. Extrémní zlo si žádá extrémní opatření,“ zdůraznil.

Balkánská migrační trasa, která vede z Pákistánu a Afghánistánu až do Rakouska a Německa, podle údajů italského ministerstva vnitra znovu ožívá. V roce 2018 bylo na hranici Itálie a Slovinska zaznamenáno 446 migrantů bez dokumentů, zatímco letos to bylo dosud 782 lidí, uvádí italské ministerstvo vnitra.

Tomio Okamura a Matteo Salvini

Připomeňme, že v roce 2015 v čase vrcholící migrační krize postavilo Maďarsko plot po celé délce hranice se Srbskem. Postupně byla zde vybudována dvojí bariéra a mezi ploty neustále hlídkují maďarští policisté. Sluníčkáři se sice mohli zbláznit, ale státy mají podle hnutí SPD právo bránit své hranice proti invazi. Dobré ploty dělají dobré sousedy.

Je vždy dobře, když je pevně vymezeno, co komu patří, a je pak možné transparentně vymáhat vlastnická i jiná legitimní práva. Naše vlast je naším vlastnictvím. Je vlastnictvím občanů. Stejně jako je vlastnictvím občanů třeba jejich zahrádka, pozemek, dům, chalupa či byt. Takto chrání své hranice například i Izrael či Spojené státy. Ale i kupříkladu Španělsko. I Rakousko postavilo na Brenneru na hranicích s Itálií plot proti imigrantům.

Již mnohokrát jsem upozorňoval, že musíme být připravení chránit své hranice a musíme mít připravenu hráz proti imigrační povodni. Schengenský systém bohužel znamená, že kromě slušných občanů evropských zemí se mohou přes hranice volně pohybovat i zločinci a teroristé, aniž by je kdokoli zkontroloval. SPD podporuje bezvízový styk a volné cestování občanů vyspělých zemí, ale nikoliv občanů rozvojových či muslimských zemí. A současně s možnými hraničními kontrolami, aby byla zajištěna bezpečnost českých občanů a abychom mohli případně zadržet teroristy a zločince na našich hranicích.

Reklama: