Britové během pirátského loupení íránského tankeru narušili výsostné vody Španělska

MADRID | Španělsko se chystá podat stížnost na pirátské jednání britského námořnictva, které uloupilo íránský ropný tanker v oblasti Gibraltaru. O narušení výsostných vod píše The Guardian. Španělsko považuje tyto teritoriální vody za své a domnívá se, že jednání britských námořníků porušuje jeho suverenitu, dodává server HlavnéSprávy.sk.

supertanker Grace 1| repro: ytb

„Španělská vláda informovala o plánu podat oficiální stížnost proti zadržení íránského tankeru britskými námořními silami v oblasti Gibraltarského průlivu,“ píše The Guardian.

Noviny vysvětlují, že Španělsko považuje vody kolem Gibraltaru za své, zatímco Velká Británie se domnívá , že patří jí. „Studujeme okolnosti a vidíme, jak narušují naši suverenitu,“ prohlásil Josep Borrell, dočasně vykonávající funkci ministra zahraničních věcí Španělska.

Zároveň, jak oznámili na španělském MZV, britské úřady upozornily Madrid na to, že se chystají zadržet tanker. „Španělsko nechtělo zasahovat , protože vše probíhalo v souladu s evropskými sankcemi,“ řekl zástupce španělského ministerstva zahraničních věcí.

EU se tak dopustila ekonomického terorismu a pirátství. Bude další íránský tanker plout s obranou válečného námořnictva Íránu, když mezinárodní právo je jen pokáleným hadrem kdesi v koutě?