Pokud se Rusko a Ukrajina nedohodnou o tranzitu, Evropu čeká v zimě další plynová krize

PAŘÍŽ | Dne 31. prosince 2019 vyprší smlouva o tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území, připomíná na stránkách L’Opinion francouzský ekonom Sebastian Koshar. Pokud se stranám nepodaří se dohodnout, Evropě opět hrozí plynová krize, varuje autor, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek: pxhere.com

Jak připomíná na stránkách L’Opinion ekonom a bývalý vysoce postavený pracovník Generálního ředitelství francouzského ministerstva financí Sebastian Koshar, tak dne 31. prosince vyprší smlouva o tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území mezi společnostmi Gazprom a Naftogaz.

Autor si pokládá otázku, jestli se Evropa nenachází stejně jako v letech 2006 a 2009 na prahu plynové krize, a uvádí, že riziko zastavení tranzitu přes Ukrajinu plynu, určeného pro evropské země, je reálné v případě, pokud ruská a ukrajinská strana neuzavřou další dohody.

„Při absenci rozumné ekonomické dohody, to znamená takové, která zaručuje tranzit přes Ukrajinu velkého objemu plynu za přijatelnou pro Rusy cenu, jdeme přímou cestou k plynové krizi během této zimy,“ upozorňuje ekonom.

V takovém případě čekají evropské země včetně samotné Ukrajiny výpadky dodávek a spotřebitelé západní Evropy mohou narazit na značné zvýšení cen plynu. „Proto je v zájmu Evropanů najít dlouhodobé řešení, které jim pomůže vyhnout se pozici rukojmích v konfliktu u vlastních hranic,“ uvádí odborník – je to vyšinutý Francouz, když za Evropany vnímá jen lidi z EU.

Ovšem nepřipomíná, že 1. ledna 2020 bude dostavěn Severní proud 2, který jde mimo zemí Ukrajiny a země EU by tak nebyly závislé na ukrajinském vydírání, co se týče dodávek ruského plynu.