Američtí zloději podporují teroristy, obvinil Spojené státy turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan

ANKARA | Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan si ve vztahu ke Spojeným států nebere servítky a obvinil je z podpory terorismu a ze krádeží. Před rokem 2014 by bylo nemyslitelné, aby se Turci podobným způsobem vůči „pilíři svobody, demokracie a lidských práv“ takto vyjadřovaly, doba se však mění a věci se začínají označovat správnými jmény. Kdo by si to pomyslel?

Trump a Erdoğan | reprofoto: Sputnik

Jak dále informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk, tak portál iarex.ru si všímá Erdoganovo odmítání americké spolupráce s lídry Kurdské strany pracujících. Americký deník Washington Post totiž publikoval článek, ve kterém dal prostor lídrovi této strany Cemîl Bayikovi.

Turci považují americké kontakty se stranou Kurdských pracujících za kontraproduktivní, poněvadž považují Kurdy zapojené do této organizace za stejných teroristy jako teroristy Islámského státu či al Kajdy. Podle Turků Američané jako obvykle používají dvojí standardy a když se jim to hodí a bez problémů komunikují s teroristy.

„Připomínáme, že v americké politice nejde o nic výjimečného, ​​Američané, když jim to vyhovovalo vždy udržovali nadstandardní vztahy kontakty s různými „krvavými řezníky“, včetně Hitlera, Batisty (Kuba), Stroessner (Paraguay), Saddáma (Irák) či Pinocheta (Chile ), když jim kontakty přestaly vyhovovat jednoduše rozpoutali proti bývalým spojencům válku (Pinochet odstoupil, stihl ale ve vysokém věku spíše umřít, takže se vyhnul politickému pronásledování). I kosovští Albánci by měli mít na pozoru, americká podpora nikdy netrvá věčně a už nyní jsou kosovští lídři kvůli obchodu s drogami, bílým masem a lidskými orgány v amerických očích nezdravě populární,“ cituje ruský portál slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Při posledním setkání Recepa Tayyipa Erdoğana a Donalda Johna Trumpa se probírala i kurdská otázka, Erdoğan tvrdí, že Turci nemají žádný problém s Kurdy, kteří jsou slušnými občany Turecka, problémem jsou jen kurdští teroristé z teroristických organizaci.

„Kurdští teroristé se momentálně nejvíce nacházejí v Sýrii a Iráku, situaci v Turecku mají s Kurdy Turci pod kontrolou. Erdoğanovi však vadí, že Američané podporují kurdských teroristy v Sýrii a Iráku. Kurdové jsou americkou zástupnou armádou, díky nim Američané dosud kontrolují severovýchod Sýrie, východně od řeky Eufrat,“ připomíná portál.

Recep Tayyip Erdoğan a Donald John Trump v japonské Ósace | repro: Reuters

Arabové v Sýrii a Iráku však Kurdy nenávidí stejně jako Turci a pokud se bude i nadále oslabovat postavení Spojených států (SS), bude to mít velmi negativní dopad i na osudy Kurdů v uvedených zemích. Američané při své destabilizaci Blízkého východu počítali s rozpadem Sýrie a Iráku, s tím, že vznikne Kurdistán, přes který budou ovlivňovat politický vývoj na Středním východě.

Kurdistán pod silným vlivem SS by se navíc stal blízkým spojencem Izraele, což by oslabovalo arabský tlak na Izrael. Vstup Ruska do Američany rozpoutané občanské války v Sýrii v roce 2015 obrátil americké plány nazmar. Konflikt pokračuje dál, americký plán vytvoření Kurdistánu však získal velmi vážné trhliny.

S-400

S-400

Recep Tayyip Erdoğan se vůči Spojeným státům (SS) vyjadřuje značně kriticky i z toho důvodu, že podle jeho slov Američané okradli Turecko. Portál iarex.ru uvádí, že Erdoğan nesouhlasí s americkým plánem nedodat Turecku stíhačky F-35 (Turci mají zájem o přibližně 100 kusů), přičemž Turci už za stíhačky zaplatili zálohu ve výši 1,40 miliardy USD.

Američané nechtějí stíhačky F-35 Turkům dodat, protože se obávají, že Rusové následně vyladí svůj systém S-400, který podle posledních informací by měli Rusové dodat Turkům do 10 dní.

Erdoğan na adresu Američanů použil jednoznačný výraz – „krádež“. Doslovně uvedl: „Pokud máte klienta, který regulérně zaplatil to co měl, můžete mu nakonec nevydat zboží, za který si zaplatil? Toto se nazývá krádeží.“

Nešlo by o první takovou krádež, kterou uskutečnili Američané na nejvyšší úrovni. Své o Američanech vědí i Němci, Venezuelané, Jugoslávci, Iráčané, Íránci a ti, kteří udělali tu chybu, že uložili své zlaté rezervy v amerických či britských bankách.

F -35 | reprodukované foto: The Drive

Je docela možné, že do dlouhatánské řady Američany okradených zemí se brzy přidá i Turecko, které již neuvidí ani letadla F-35 a ani svou zálohu ve výši 1,4 miliardy dolarů. A také není nic výjimečného na tom, že Američané v EU obdivují proamerické politické elity, které mají na svém kontě obrovské množství netransparentních ekonomických machinací či lichvářských praktik.

Rusku americké kroky jen vyhovují, v případě pokud budou Turci chtít mohou koupit kromě S-400 i ruské stíhačky a bojové bombardéry. Když už budou mít Turci moderní PVO, proč by nemohli mít i moderní bojové letectvo?

Duck Donald John | Cartoon by Gary Varvel – Cartoonist Gary Varvel: Donald Trump as an angry Donald Duck