Naučte se Ústavu, tupci! Prezident demisi ministra přijmout nemusí…

PRAHA | Tzv. „ústavní zvyklosti“ vycházejí jedině z chování devianta a alkoholika, jako i lidské zrůdy Havla, který smrděl na Hradě v Praze, ač by mu více slušel Mírov. „Ústavní zvyklosti“ nejsou povinné, jak si řada vyšinutých havloidní lidských trosek myslí a veřejně to za podpory zločinecké ČT šíří mezi lidmi. Naučte se Ústavu, kritici Zemana a šiřitelé fake news o porušování Ústavy prezidentem.

Babiš s Hamáčkem u Zemana v Lánech | repro: twitter (@PREZIDETmluvci – Jiří Ovčáček)

„Pokud by si ústavodárce přál, aby složení vlády bylo čistě záležitostí premiéra, pak by Ústava svěřila jmenování a odvolávání členů vlády přímo předsedovi vlády,“ uvedl k věci bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf dnes na blogu Aktuálně.cz a nabídl poněkud jiný pohled na situaci kolem odvolání ministra Staňka. Jiný, odlišný, ale správný – takto by měl případně postupovat Ústavní soud, absolutním výkladem Ústavy a nikoliv havloidními dojmy a průjmy.

Nedávno se k věci vyjádřil i ústavní právník prof. Jan Kysela, dle kterého Ústava ČR říká, že když si premiér přeje odvolat ministra ze své vlády, pak sdělí prezidentovi svůj záměr a ten dotyčného člena vlády odvolá. Vzhledem k tomu, že odpovědnost za vládu nese premiér, hlava státu by měla předsedovi vlády vyhovět. V opačném případě to bude prezident republiky, který se tím pádem stane pánem vlády a předseda vlády se stane jakýmsi jeho náměstkem pro běžné provozní řízení vlády. Na téhle koncepci česká ústava postavena není, míní havloidní šašek Kysela. Nejde o koncepci, ale literu zákona. Pokud by to tak mělo být, tak by to tak bylo napsáno a nejen, že si to nějaký vyšinutý Kysela myslí. Šmitec!

Pokud by si ústavodárce přál, aby složení vlády bylo čistě záležitostí premiéra, pak by Ústava svěřila jmenování a odvolávání členů vlády přímo předsedovi vlády a prezidentovi by ponechala pouze jmenování a odvolávání premiéra.

Právník Pavel Hasenkopf, který byl v minulosti poradcem prezidenta Václava Klause, však s tvrzením prof. Kysely ne tak úplně souhlasí. Na daném blogu tak představil poněkud jiný pohled na ústavní zákony. „Premiérovi nelze do vlády nikoho vnutit (proto členy vlády navrhuje a bez jeho návrhu to prostě nejde). Prezidenta nelze nutit někoho do vlády jmenovat (proto je jmenuje on, a ne přímo premiér),“ vyjádřil se Hasenkopf.

Pavel Hasenkopf | repro: iROZHLAS.cz (Český rozhlas – ČTK)

Nesmíme prý navíc zapomínat na to, že zavedení přímé volby hlavy státu post prezidenta posílilo, protože prezident republiky se dnes stejně jako Poslanecká sněmovna může opřít o vůli národa, zatímco dříve prezident svoji legitimitu odvozoval od parlamentu. Presidentský mandát je vůbec nejsilnější v zemi, je absolutní.

Ve věci odvolávání ministra kultury Antonína Staňka se prý lze opřít i o článek 73 Ústavy. V tomto článku je uvedeno, že vláda smí podat demisi kdykoliv, ale pokud tak učiní ve chvíli, kdy ztratí důvěru Sněmovny, nebo ji vůbec nezíská, demisi podat musí a v těchto případech tak prezident demisi vlády musí přijmout. V ostatních případech ji podle Hasenkopfa přijmout může, ale také nemusí.

Právník celou věc shrnul tím, že pokud jde o odvolávání členů vlády, prezident je na návrh premiéra odvolat musí, ale je tu prostor pro jednání. Kdyby tu takovýto prostor být neměl, v Ústavě by to prý bylo uvedeno.

Chceš do tlamy drzý vyděračský dobytku?