Írán prolomí limit obohacování uranu, na vině jsou Spojené státy a Evropská unie

TEHERÁN | Íránské úřady v neděli oznámily, že během několika hodin země začne s obohacováním uranu nad limit 3,6 procenta. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrace

Írán tak poruší omezení, které stanovuje jaderná dohoda z roku 2015. V sobotu francouzský prezident Emmanuel Macron telefonoval svému íránskému protějšku Hasanu Rúháními, kterého se snažil odradit od dalšího oslabování jaderné dohody.

V pátek vypršelo 60denní ultimátum, které dal Teherán signatářům mezinárodní smlouvy o omezení íránského programu. Ti měli pomoci Íránu vyhnout se sankcím Spojených států, který loni od dohody odstoupil. Tím vlastně dohoda přestala být platnou.

Náměstek íránského ministerstva zahraničí Abbás Arákčí prohlásil, že Evropská unie (EU) nebyla schopna splnit své závazky a ochránit Teherán před americkými sankcemi. Na tiskové konferenci dále uvedl, že Teherán bude každých 60 dnů odstupovat od části svých závazků vyplývajících z jaderné dohody, dokud ostatní signatáři nepřijmou opatření, která by ochránila Írán před americkými zločineckými sankcemi.

„Dveře diplomacie jsou ale stále otevřené,“ poznamenal íránský diplomat. Podle něj ale EU bude muset přijít s novými iniciativami.

Toto prohlášení přišlo šest dnů poté, co íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf varoval, že Teherán začne s obohacováním uranu nad limit 3,67 % a bude ho obohacovat na úrovni, kterou uzná za vhodnou. Zaríf rovněž uvedl, že Teherán překročil množství skladovaného obohaceného uranu, který podle jaderné dohody nesmí převyšovat 300 kilogramů.

Orangutan s granátem v ruce Trump a Hasan Ruhání

Podle íránského prezidenta Hasana Rúháního rozhodnutí Íránu odstoupit od části svých závazků nemá za cíl podrýt jadernou dohodu. „Je to pokus ji zachránit. Domníváme se, že pokud neuděláme nic, dohodu ztratíme,“ poznamenal Rúhání na začátku tohoto týdne.

Na toto prohlášení reagoval americký prezident Donald Trump, který obvinil Teherán z vyhrožování. „Íráne, buď opatrný se svými hrozbami. Vrátí se a zakousnou se do vás jako do nikoho jiného,“ napsal americký prezident na svůj Twitter. Tím opět jen dokázal, že jeho mozek je zdegenerovaný – sám vše vyprovokoval a nyní obviňuje jiné. Donadle, zastřel se, debile!

Na Trumpa sere pes | foto: twitter

V sobotu francouzský prezident Emmanuel Macron telefonoval Rúhanímu a varoval ho před následky, pokud Teherán začne obohacovat uran. „Prezident vyslovil své hluboké znepokojení kvůli rizikům, které nese oslabení jaderné dohody z roku 2015 a následkům, které budou nutně následovat,“ stojí v prohlášení Macronova úřadu. Není ale jasné, před jakými přesně následky Macron varoval.

Agentura Reuters s odkazem na evropské diplomaty uvádí, že může vést evropské signatáře dohody, a sice Británii, Francii a Německo, ke spuštění mechanismu řešení sporu, jenž podle dohody může vést k obnově sankcí OSN, což jsou jen vlhké sny novinářů a propaganda, jelikož zbylými dvěma signatáři je ještě Čína a Rusko, které mají v rámci RB OSN, která uvaluje sankce právo veta a Německo není vůbec členem RB OSN, jelikož stálí členové jsou tvoření právě zeměmi, které nacistické Německo porazilo.

Vrah Macron je odpovědný za jedenáct životů